Yükleniyor...

IBM Bazı Çalışanlarını Yapay Zeka ile Değiştirecek

IBM CEO’su Arvind Krishna, müşteri ile yüz yüze olmayan iş pozisyonlarının yaklaşık yüzde 30’unun beş yıl içinde yapay zeka tarafından devralınabileceğini söyledi.

IBM

IBM CEO’su Arvind Krishna, müşteri ile yüz yüze olmayan iş pozisyonlarının yaklaşık yüzde 30’unun beş yıl içinde yapay zeka tarafından devralınabileceğini söyledi. 

International Business Machines (IBM), yapay zeka tarafından potansiyel olarak otomatikleştirilebilecek ofis rolleri için işe alımlara bir süre ara vermeyi planlıyor. IBM CEO’su Arvind Krishna Bloomberg’e verdiği röportajda, insan kaynakları ve muhasebe departmanları gibi birçok back-office pozisyonunun yapay zeka tarafından yönetilecek ilk pozisyonlar olacağını açıkladı. 

Krishna: Yapay Zeka, Çalışanların Yerini Alabilir

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

LinkedIn’e göre IBM dünya çapında 282.000 çalışan istihdam ediyor ve Bloomberg’e göre yaklaşık 26.000 personel müşteri ile bire bir iletişim kurmuyor. Bu da yaklaşık 7.800 kişinin, yerini yapay zekaya devredebileceği anlamına geliyor. 

Konu ile ilgili açıklama yapan Krishna: “Bu teknolojinin beş yıl içinde, çalışanların yüzde 30’unun yerini alacağını rahatlıkla söyleyebilirim” ifadelerini kullandı. Ancak Krishna, iş gücü kompozisyonunu değerlendiren, üretkenliği ölçen ve insan muhakemesinden yararlanan diğer görevleri yerine getiren rollerin önümüzdeki on yıl içinde değiştirilemeyeceğini düşünüyor. 

Sektördeki pek çok uzman, gelişen teknolojinin nsanları kitlesel ölçekte işsiz bırakma potansiyeline sahip olup olmadığı konusunda yol ayrımında. 

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, Amerikalıların yüzde 62’sinin önümüzdeki 20 yıl içinde iş yerinde yapay zeka uygulamasının çalışanlar üzerinde büyük bir etkisi olacağını düşündüğünü ortaya koydu. Araştırma raporu, birçok çalışanın da geleceği konusunda oldukça endişeli olduğunun altını çizdi. 

Teknoloji meraklısı çalışanlar ise gelecekleri konusunda kendilerini biraz daha güvende hissediyor. 

Konu ile ilgili görüşlerini paylaşan blok zincir geliştiricisi Salman Arshad, bu teknolojinin geliştirici pazarını yok etmek yerine, yalnızca verimliliği artırmak için bir araç olarak hizmet edeceğini söyledi.

Öte yandan IOTA Vakfı’nın kurucusu Dominik Schiener, bu teknolojinin istihdam fırsatlarını insanların elinden alacağına, ancak aynı zamanda bu robotik sürecin yeni iş alanları yaratacağına inanıyor. 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x