Yükleniyor...

ICORating, 2018 Üçüncü Çeyreğine İlişkin ICO Araştırma Raporunu Yayınladı

ICO'nun araştırması konusunda önde gelen otoritelerden biri olan ICORating, 2018 yılının üçüncü çeyreğinde ICO pazarının performansını analiz eden bir rapor yayınladı.

ICORating ICO Araştırma Raporu 2018

ICO’nun araştırması konusunda önde gelen otoritelerden biri olan ICORating, 2018 yılının üçüncü çeyreğinde ICO pazarının performansını analiz eden bir rapor yayınladı.

Rapor geçen hafta Perşembe günü yayınlandı ve buradan indirilebiliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ICORating analistleri, 2018’in üçüncü çeyreğinin ve birinci ve ikinci çeyrek kadar başarılı olmadığını, bu çeyrekte sadece 1.8 milyar dolarlık bir artış olduğu sonucuna varmışlar. ICO’lar 2017’nin ilk çeyreğine kıyasla 2018’in ilk çeyreğinde (6,3 milyar dolar) daha fazla para topladı ve rakamlar ikinci çeyrekte (8.35 milyar dolar) artmaya devam etti.

Hayal Kırıklığı

Araştırma aynı zamanda analistlerin bazı pazar eğilimlerinide ortaya koymasını sağlıyor. Birincisi, ICO’larla ilgili genel bir hayal kırıklığı duygusunun oluşmuş olması.

Hayal kırıklığının nedeni olarak birçok faktör öne sürülüyor, ancak ICO geri dönüşlerindeki düşüşün önemli olduğu görülüyor. 2018’in üçüncü çeyreğinde ICO dönüşü sadece yüzde 22 ve token’ların yüzde 79’u ICO fiyatının altında işlem görüyor. Hayal kırıklığına neden olan diğer faktörler ise artan hileli ICO projeleri, piyasadaki düşüş eğilimi, orijinal fikirlere sahip projelerin olmayışı ve yatırımcıların kararlarında daha ihtiyatlı olmaları.

Diğer piyasa eğilimleri arasında düzenleyici çerçevelerin geliştirilmesi, 2017’den ve 2018’in başına kadar yüksek destekli projelerin değerinin düşmesi ve Güvenlik Token Tekliflerinde (STO’lar) artış yer alıyor. Analistler STO’ların, kripto para piyasasının önemsiz ölçüde küçük bir payına sahip olmasına rağmen 2018 ve 2019’da hızlı bir büyüme kaydedeceğini tahmin ediyorlar.

Raporda ayrıca birçok ilginç istatistik yer alıyor. Üçüncü çeyrekte toplamda 597 ICO projesi düzenlenirken, ikinci çeyrekte 827 proje düzenlendi. Bu projelerden yüzde 43’ü 100.000 dolar bandını aşabilirken, yalnızca yüzde 4’lük kısmı borsalarda listelenebildi.

ICO’ların çoğunluğu (yüzde 64’ü) kitle fonlamasını tamamlayamadı ve bir proje oluşturmak isteyen çoğu proje (yüzde 67’si) de başarısız oldu. En büyük 3 ICO projesi Londra Futbol Borsası, Cryptosolartech ve Simya oldu. Bu projelerin her biri için ortalama 33 milyon dolar finansman sağlandı.

Projenin token türüne göre ICO’ların neredeyse yarısı (yüzde 49.05’i) Service Tokens, yaklaşık dörtte biri (yüzde 25.3’ü) Utility Tokens ve kabaca sekizde biri (yüzde 12.47’si) Hibrid Tokens verdi.

Lider Avrupa

Raporda projelerin çoğunun Avrupa kaynaklı olduğunu bilgisi yer alıyor (yüzde 43’ü). Sıkı ve dostane olmayan düzenlemeler nedeniyle Asya, fonlarda yüzde 65, kıta bazında ise yüzde 10’dan daha az proje sunabildi. Avrupa şu anda, üçüncü çeyrekte toplanan 663 milyon dolarlık fonların yüzde 48’inden sorumlu.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x