Yükleniyor...

İddia: Çin’in Dijital Parası Saniyede 220.000 İşlem Yapabiliyor!

Çin, küresel üstünlükte ABD dolarını aşmak için Blockchain tabanlı bir dijital para birimi kullanmak istiyor.

İddia Çinin Dijital Parası Saniyede 220.000 İşlem Yapabiliyor

Çin, küresel üstünlükte ABD dolarını aşmak için Blockchain tabanlı bir dijital para birimi kullanmak istiyor. Jeopolitik rekabet arttıkça stablecoin’lerden oluşan silahlanma yarışı hız kazanıyor. Şanghay’da bulunan ve Blockchain konusunda tecrübeli bir isim olan Cai Yin’e göre gelecek yıl kripto para savaşları patlak verecek.

Şu an için Çin kendini Blockchain gelişimine adamışken, dijital para birimi (dijital yuan) üzerindeki çalışmalarına hız vermiş durumda. Devlet destekli bir dijital para birimi ancak ölçeklenebiliyorsa mevcut ödeme ağlarını etkili bir şekilde değiştirebilir. Çin’in DCEP isimli dijital para birimi ile bu sorunu çözdüğü iddia ediliyor ancak bunun ne kadar doğru olduğu şimdilik net değil.

Çin’deki Renmin Üniversitesi Fintech Enstitüsü’nde araştırma görevlisi olan Yang Wang, DCEP’nin 220.000 TPS ile saniyede en yüksek işlem hızına sahip dijital para olacağını öne sürdü. Karşılaştırma yapabilmek için PayPal’ın saniyedeki işlem hızı 40.000 TPS ve Facebook’un dijital parası Libra’nın ise 1.000 TPS olduğunu belirtelim.

Yang’a göre bu, Çin’in dijital para hayalinin gerçeğe dönüşebileceğinin bir kanıtı. Bununla birlikte iddia edilen TPS miktarı teoride geçerli ve pratikte farklılık gösterebilir ancak buradan Çin’in dijital parası konusunda son derece iddialı olduğu çıkarımında bulunulabilinir. Yine Yang’a göre Çin, ilk aşamada 2 milyardan fazla kullanıcıyı dijital para birimine çekebilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner