İddialara Göre E-bebek Hack'lendi: Saldırganlar 300 BTC Fidye İstiyor! • Coinkolik
Yükleniyor...

İddialara Göre E-bebek Hack’lendi: Saldırganlar 300 BTC Fidye İstiyor!

Özellikle çocuğu olan ailelerin yakından takip ettiği, Türkiye'nin önde gelen e-ticaret web sitelerinden biri olan E-bebek; bomba etkisi yaratacak bir iddia ile gündeme geldi.

10560 1280x853 4

Özellikle çocuğu olan ailelerin yakından takip ettiği, Türkiye’nin önde gelen e-ticaret web sitelerinden biri olan E-bebek; bomba etkisi yaratacak bir iddia ile gündeme geldi. Sektöründe önde gelen isimlerden olan şirketin web sitesi, iddialara göre 5 Temmuz tarihinde hacker’ların saldırısına uğradı ve veri tabanı dahil tüm sistemleri şifrelendi.

Web sitelerine girildiğinde “bakımdayız” uyarısı verilmesiyle iddialar güçlenirken, şirket bu iddialara Twitter hesaplarından attıkları “Bazı güncellemeler yapıyoruz” mesajı ile yanıt verdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yine iddialara göre web sitesine saldıran hacker’lar, şirketten oldukça yüklü bir miktarda fidye istedi: tam tamına 300 Bitcoin! (Haberin yazımı itibariyle, yaklaşık 19 milyon Türk Lirası)

Bu yüklü miktardaki fidye talebine karşın, ilginç yorumlar da peşi sıra geldi. Kimi sosyal medya kullanıcıları bu denli bir fidyenin olası olmadığını savunarak, yaşandığı iddia edilen olayın ‘viral’ olduğuna vurgu yaparken; kimisi de gerçekleşmesinin son derece yüksek ihtimal olduğunu belirterek, sitenin backup’ına (yedeklemesine) dönebilmesini umduğunu belirtti.

Daha Önce de Olmuştu

Bu hack’lenme iddiası, ne dünyada ne de Türkiye’de bir ilk. Daha önce belediyelerin web sitelerinden, alışveriş sitelerine kadar birçok sistem hack’lenmişti. Son dönemlerin popüler bir aracı olarak da, fidyeler Bitcoin ile istenmektedir. Bu da Bitcoin karşıtlarına, argümanlarını sunarken ekleyebilecekleri başka bir fırsat doğurmaktadır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x