Yükleniyor...

İkinci Dalga Etkisi! ABD Borsalarında Olası Bir Düşüş Bitcoin’i Nasıl Etkiler?

Hedge fonları, koronavirüs salgını sırasında etkileyici bir şekilde yükselen hisse senetlerine yönelirken; Bitcoin fiyatı daha büyük çapta düzeltmeler yapma olasılığıyla karşı karşıya.

Ikinci Dalga Etkisi ABD Borsalarinda Olasi Bir Dusus Bitcoini Nasil Etkiler

Hedge fonları, koronavirüs salgını sırasında etkileyici bir şekilde yükselen hisse senetlerine yönelirken; Bitcoin fiyatı daha büyük çapta düzeltmeler yapma olasılığıyla karşı karşıya.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Financial Times’a göre evde spor ekipmanları, market, perakende ve sağlık bağlantılı hisselere karşı ilgi arttı. Singapur merkezli uzun vadeli hedge fonu Longlead Capital Partners’tan Tim Campbell, bu hisse senetlerini “COVID zamanında en çok kazandıranlar” olarak adlandırdı.

Campbell pandemi kazananlarının mevcut kazanç yörüngesinin uzun vadede sürdürülemez göründüğünü belirtti. Bir noktada bu kazananların koronavirüs öncesi büyüme oranına geri döneceklerini tahmin etti.

Analistler, özellikle salgın sırasında en kötü görünen hisse senetlerini bile destekleyen aşırı düşük faiz oranları ve devasa merkez bankası ve hükümet teşviki ortamında, borsa kazanımlarının gerçek değerini tahmin etmenin karmaşık göründüğünü iddia ettiler.

Morgan Stanley stratejisti Andrew Sheets, yılın en iyi performans gösteren sektörü olan teknolojinin önemli düşüşlerle karşılaşmanın eşiğinde olduğunu belirtti. FT’ye şunları söyledi:

“Aşıda başarılı olursak ve piyasa 2021’in daha normal göründüğünü düşünürse, yatırımcılar ‘Döngüsel kazançları daha fazla olan şirketlerin hisselerini satın alayım’ diye düşünebilirler.”

Bitcoin

Bitcoin ve ABD borsası, koronavirüs pandemisinin ortasında birlikte yükselip birlikte düzeltme gördüler.

Analistler, Federal Rezerv’in sıfıra yakın faiz oranlarının, sonsuz tahvil satın alma programı ile birleştiğinde; ABD devlet tahvillerinin getirilerini azalttığını belirtti. Sonuç olarak, yatırımcıların daha riskli varlıklara olan iştahı arttı ve bu da onları kripto para birimlerine ve hisse senetlerine yönlendirdi.

Ayrıca, ABD Kongresi’nin 2 trilyon dolarlık teşvik yardımını meclisten geçirme kararı, ABD dolarını sekteye uğratacak bir hamle olarak görüldü. Bu ayrıca yatırımcıları, öncelikle Bitcoin olmak üzere başka yerlerde sığınak aramaya yöneltti.

ABD borsasında olası bir düşüş, Bitcoin’i benzer bir dezavantajlı yola sokma riskini taşıyor. Uzun vadeli kripto para yatırımcısı Gordon Gekko, bunu “ikinci dalga etkisi” olarak nitelendirdi.

Hisse senedi piyasası normalden daha sert düşüş işaretleri gösterdiğinde, yatırımcılar en karlı varlıkları nakit karşılığında short’layarak portföylerinin risklerini azalttılar. Sonuç olarak, çökmeden önce en iyi performans gösteren varlıklardan ikisi olan altın ve Bitcoin, S&P 500, Dow Jones ve Nasdaq Kompozit ile birlikte düşmüştü.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x