Yükleniyor...

İlk Para Teklifi “ICO” ve İlk Halka Arz “IPO” Arasındaki Farklar

Yeni kripto para teknolojisi bize yepyeni bir yatırım seçeneği getirdi:

ICO ve IPO

Yeni kripto para teknolojisi bize yepyeni bir yatırım seçeneği getirdi: İlk Para Teklifi (ICO). Bu nedenle yatırım yapmak için biraz paranız varsa bilinen İlk Halka Arz (IPO) tabanlı bir şirkete yatırıma gidebilir veya ICO ile genç girişimcilerden birisini destekleyebilirsiniz.

Peki ICO ile IPO arasındaki farklar neler? Yatırım yapmak için hangisini tercih etmeli?

İlk ve en büyük fark: IPO genellikle iyi yerelleştirilmiş şirketler içindir ve daha güvenilirdir. ICO ise daha yeni şirketler içindir ve daha risklidir. Daha somut bir örnek için, IPO 40 yaşındaki bir bahçe ekipmanları şirketi sahibi için düşünülebilirken, ICO babasının garajında süper bilgisayar geliştiren 18 yaşındaki bir girişimci için düşünülebilir.

IPO, kârlı bir iş, sağlam bir banka hesabı ve olumlu bir iş kaydına sahip şirket için düşünülenilir. ICO’da ise bunlardan hiçbiri yoktur.

Genç ve tanınmamış bir bilgisayar geliştiricisine ya da daha saygın, orta yaştaki bir işadamına yatırım yapmayı tercih edebilirsiniz. İkisinde de niyet aynıdır.

Şimdi gelin ikisi arasındaki farklara daha yakından bakalım.

Gereksinimler

IPO

Bir şirketin bir asgari kazanç eşiğine ve iyi bir sicile sahip olmak da dahil olmak üzere hisselerini ilk halka arz yoluyla listelemeden önce yerine getirmesi gereken bir dizi şart bulunmaktadır. Geleneksel halka arz ihracı, yasal ve uygunluk süreçlerinin gerekliliği nedeniyle uzun bir süreç olabilir. Başka bir gereksinim ise izahnamedir. İzahname, hisselerini kamuya açıklamaya yönelik niyetinin yasal bir beyanını temsil eder ve potansiyel yatırımcılara bilinçli karar vermelerine yardımcı olmak için şirket ve onun yakın tarihli halka arzı hakkında önemli bilgileri içermelidir. Yani, bir halka arz için avukatlara, bankalara ve sabra ihtiyacınız vardır.

ICO

ICO’lar herhangi bir düzenleyici çerçeveye ve yasal protokole bağlı kalmayı gerektirmediğinden ICO ile harekete geçen şirketlerin, oluşumların çoğunluğunun sicili yoktur. Sadece projelerini göstermek için temiz bir beyaz sayfaya sahiptirler.

Tüm ICO süreci IPO’ya kıyasla oldukça kısa sürede tamamlanır. Genellikle bir ICO projesi somut şeyler sunamaz, ancak IPO’nun aksine formatı standart değildir. Şu anda dünyanın büyük bir kısmında ICO yasal olarak kabul edilmemektedir. ICO için bilgisayar programcıları ve internet yeterlidir.

Yatırımcı Gereksinimleri

IPO

Ülkenizdeki bir şirkete yatırım yapabilirsiniz, bu oldukça basittir. Yabancı bir şirkete yatırım yapmak istiyorsanız genellikle bir ek yasal prosedür vardır. Bu nedenle büyük olasılıkla bir komisyoncu hizmeti kullanmanız gerekmektedir.

ICO

Bu en iyi bölüm. ICO’ya yatırım yapmaya başlamak için ihtiyacınız olan tek şey geçerli bir internet bağlantısı erişimi. Herhangi bir ülkeden herhangi bir şirketin herhangi bir kripto para birimini satın alabilirsiniz. Bunun bir istisnası menkul kıymetler olarak tanımlanan bazı ABD projeleridir. Bu projeler ABD vatandaşları için mevcut değildir, aksi takdirde projeler bir ICO’nun ana çizimine karşı olan bir IPO benzeri raporlamaya ihtiyaç duyacaktır.

Yatırımcı Faydaları

IPO

Halka arz yoluyla elde edilen hisse senetleri şirketin gelecekteki kazançları üzerinde sahiplik hissesini temsil eder. Hissedarlar, yıl içinde şirketin ilerlemesine bağlı olarak her yıl temettü alırlar. Para kazanmanın başka bir yolu da erken aşamada yatırım yapmak ve değeri arttığında hisse senedini satmaktır.

ICO

Hatırlanması gereken en önemli şey, madeni paraların proje sahipliği vermediğidir. Madeni paraların yatırımcılarının gelecekteki faydalarından yararlanabileceği birçok yol vardır ve bu da madeni paranın nasıl yapılandırıldığına bağlıdır. Satın alabileceğiniz ya da satabileceğiniz sabit bir fiyat olabilir, şirketinizin alacağı para miktarı belli bir miktardan daha fazla para ya da ofislerine gelme ve yemek salonlarında herhangi bir zamanda yemek yapma hakkınız olacaktır.

IPO, ICO’dan daha güvenli mi? Öyle görünüyor olabilir ama değil. Tüm belgeler, çekler ve yasal gereklilikler nedeniyle şirket iflas edebilir ve yatırımınız gidebilir. Öte yandan, gelecek vaat eden bir ICO projesi seçerseniz çok daha az bürokrasi ile uğraşarak çok karlı bir yatırım yapabilirsiniz. Her iki durumda da, bir projenin paranıza değdiğinden emin olmak için tüm mevcut kaynakları iyice öğrenmeniz önemle tavsiye edilir.

ICO ve IPO – Artıları ve Eksileri

Güvenilirlik Yasal Şirket Kaydı Hızlı Yatırım Küçük Yatırımlar Uluslararası Erişim
IPO + + +
ICO + + +

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner