Yükleniyor...

IMF: Asya’da Kripto ve Hisse Getiri Kolerasyonu Artıyor

Uluslararası Para Fonu (IMF) verileri Asya'da kripto para sektörü ve hisse senedi arasındaki getiri korelasyonunda 10 kat artış olduğunu gösteriyor.

IMF Asyada Kripto ve Hisse Getiri Kolerasyonu Artiyor

Uluslararası Para Fonu (IMF) verileri Asya’da kripto para sektörü ve hisse senedi arasındaki getiri korelasyonunda 10 kat artış olduğunu gösteriyor.

Asya’daki COVID-19 pandemisinden önce, genel olarak kripto ve finans piyasaları arasında güçlü bir bölünme vardı. IMF, şimdi bu sınırın daha da inceldiğine ve bu duruma karşın ek düzenleyici önlemler gerektirdiğine inanıyor. 

IMF Ekonomistleri: Kripto Sektörünün Hızlanıyor Olması Finansal Risk

IMF ekonomistleri tarafından yayımlanan yazıda, kriptonun daha büyük finansal sisteme entegrasyonunun hızla büyüdüğü Asya piyasalarının dinamikleri hakkındaki endişelerini paylaştı. Ekonomistler, bunun finansal istikrar için belirli riskler oluşturduğunu belirterek şunları söyledi:

“Finans sektörü bu keskin hareketlerden izole edilmiş gibi görünse de, gelecekteki yükseliş düşüş döngülerinde durum bu şekilde olmayabilir. Bulaşma, hem kripto hem de geleneksel finansal varlıkları veya yükümlülükleri elinde bulunduran bireysel ya da kurumsal yatırımcılar aracılığıyla yayılabilir”

Ekonomistler ek olarak, Bitcoin (BTC) ve Hindistan borsalarının getiri korelasyonlarının pandemiye göre 10 kat arttığı Hindistan piyasası örneğinden de bahsettiler.

Kripto ve geleneksel finans arasındaki sıkılaşan bağlantının ardındaki nedenlerin, borsada kripto ile ilgili platformların ve yatırım araçlarının artan kabulüne ayrıca Asya’daki perakende ve kurumsal yatırımcılar tarafından artan kripto benimsemesi olduğuna inanılıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner