IMF, Kendi Kripto Parasını Başlatmak İsteyen Marshall Adaları'nı Durdurmaya Çalışıyor! • Coinkolik
Yükleniyor...

IMF, Kendi Kripto Parasını Başlatmak İsteyen Marshall Adaları’nı Durdurmaya Çalışıyor!

189 ülke tarafından yönetilen küresel bir finans örgütü olan Uluslararası Para Fonu (IMF), Marshall Adaları'nın kripto paraları benimseyerek bağımsız bir dijital para birimi başlatması yönündeki kararına karşı çıkıyor.

Uluslararası Para Fonu IMF

189 ülke tarafından yönetilen küresel bir finans örgütü olan Uluslararası Para Fonu (IMF), Marshall Adaları’nın kripto paraları benimseyerek bağımsız bir dijital para birimi başlatması yönündeki kararına karşı çıkıyor. Eylül ayının başlarında IMF, Marshall Adaları’nın potansiyel kara para aklama, mali bütünlük ve makroekonomik riskleri gerekçe göstererek ulusal kripto parasını oluşturma planlarını sert bir dille eleştirmişti.

IMF’e göre, “Yeterli risk azaltma önlemlerinin yokluğunda, ikinci bir yasal düzenleme ile merkezi olmayan bir dijital paranın verilmesi sadece makroekonomik ve finansal bütünlük risklerini artırmayacak, daha büyük sorunlara neden olacak.”

IMF, Marshall Adaları’nın Planlarını Engelleyebilir mi?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

IMF’ye göre, Marshall Adaları büyük ölçüde ABD gibi büyük ekonomilerin sunduğu dış yardımlara bağımlı. Hükümet ulusal bir kripto para birimini başlatma önerisini sürdürürse, IMF birçok ülkenin Marshall Adalarına şu anda teklif edilen maddi yardımı kesebileceğini öne sürüyor.

Mayıs ayında Marshall Adaları başlangıçta ABD dolarına bağımlılığını ortadan kaldırmak ve ulusal kripto para birimine geçme planlarını açıkladı.

O zamanlar, Marshall Adaları Başkan Yardımcısı David Paul, bir millet olarak ulusal para birimi kurma hakkına ve yetkiye sahip olduklarını söylemişti: “Bir ülke olarak, ister dijital ister fiat türünde olsun, ne olursa olsun bir para birimi düzenleme hakkımızı saklı tutarız.”

IMF, para birimlerinin suçlular, suç örgütleri ve hileli operasyonlar yürüten işletmeler tarafından manipüle edileceğinden korktuğu için Marshall Adaları’nın ulusal kripto para birimi ile ilgili endişelerini kamuoyuna açıkladı.

Bununla birlikte, iktisatçı Richard Wright’ın “Daha Az Nakit, Daha Az Suç: Elektronik Fayda Transfer Programından Kanıt” dahil olmak üzere birçok çalışmanın gösterdiği gibi, paranın nakit gibi fiziksel formlarının suçluların elektronik alternatiflere göre suçlular tarafından daha çok kullanıldığını belirtiyor. Elbetteki nakit paranın suçlular tarafından daha çok kullanılıyor olması son derece normal, çünkü anonim.

Tüm bunlar IMF’nin Marshall Adaları tarafından ulusal bir kripto para oluşturulmasının, para aklama olasılığından dolayı engellenmesi gerektiği iddiasının hiçbir temele dayanmadığını gösteriyor.

IMF’nin Planları İşliyor

Marshall Adaları’na maddi yardımı kesme tehdidi işe yarıyor gibi duruyor. Bu haftanın başında Marshall Adaları Başkanı Dr. Hilda Cathy Heine, hükümetin ulusal bir kripto para geliştirmesini onaylamasından dolayı siyasi saldırılarla karşı karşıya kaldı.

Marshall Adaları’ndaki sekiz senatör, Cumhurbaşkanı Heine tarafından ortaya konan girişime şiddetle karşı çıkıyor. Politik baskı Heine yönetiminin en azından geçici olarak dijital bir varlık başlatma planlarını durdurmaya zorlayabilir.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x