Yükleniyor...

ING Bank’tan Blockchain için Yüksek Gizlilik Girişimi!

Hollanda merkezli ve çok uluslu bankacılık ve finans hizmetleri şirketi ING, Blockchain'de yüksek gizlilik için özel bir araç başlattı.

ING Bank Gizlilik

Hollanda merkezli ve çok uluslu bankacılık ve finans hizmetleri şirketi ING, Blockchain’de yüksek gizlilik için özel bir araç başlattı. Banka, açık kaynak kodlu olan ve Zero-Knowledge Set Membership (ZKSM) adını verdiği aracını bugün yaptığı basın açıklamasıyla duyurdu.

ZKSM, Blockchain gibi dağıtık defter teknolojisi (DLT) için gizlilik konusunda “iyileştirme” görevi görüyor. ZKSM, verilerin genel güvenliğinden ödün vermeden belirli alfanümerik verilerin doğrulanmasını sağlıyor.

ING’ye göre araç, tüm özellikleri açıklanmamasına rağmen belirli bir kümeye ait bir veri parçasını teyit etmek için tüm blok zincirlerini kullanmak yerine belirli blok zincirlerinin kullanılmasına izin veriyor.

Basın açıklamasında örnek olarak bir Avrupa vatandaşının ikamet ettiği ülkeyi doğrudan belirtmek zorunda kalmadan AB’de ikamet ettiğini kanıtlayabileceği belirtiliyor.

Banka, DLT’nin uygulanmasında karşılaşılan en büyük zorluklardan birisinin özel bilgileri halka açık bir defterde korumak olduğunu söylüyor ve “değişikliklerin ağdaki her katılımcı tarafından doğrulanması gerekiyor.” diye ekliyor.

ING Başkanı Annerie Vreugdenhil “Müşteriler için bu süreçte kilit unsurlardan biri, veri ve gizlilikle nasıl başa çıkılacağıdır. ZKSM bu yolculuğun bir sonraki adımıdır.” yorumunda bulundu.

Banka, Kasım 2017’de Zero-Knowledge Range Proof (ZKRP) adlı benzer bir veri gizliliği iyileştirmesini daha önce başlatmıştı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x