Yükleniyor...

İngiltere Merkez Bankası Blockchain Sistemini Test Etti

İngiltere Merkez Bankası ve Bank for International Settlements (BIS), dağıtık defter teknolojisini (DLT) başarıyla test etti.

Ingiltere Merkez Bankasindan Duzenleme Mesaji

İngiltere Merkez Bankası ve Bank for International Settlements (BIS), dağıtık defter teknolojisini (DLT) başarıyla test etti. 

İngiltere Merkez Bankası, merkez bankaları tarafından kullanılan Gerçek Zamanlı Brüt Takas (RTGS) sistemlerinde işlem maliyetlerini hızlandırma ve düşürme potansiyeline sahip bir prototip oluşturmak için Bank for International Settlements (BIS) ile iş birliği yaptı. 

Daha Hızlı ve Daha Ucuz İşlemlere İzin Veriyor

Project Meridian ile eş zamanlı oluşturulan prototip, daha hızlı ve daha ucuz işlemlere izin vererek bu sorunları azaltma potansiyeline sahip. 

BIS 19 Nisan’da, İngiltere Merkez Bankası ile Project Meridian adı verilen ortak pilot proje hakkında rapor yayınladı. 44 sayfalık rapora göre bankalar, dağıtık defter teknolojisini kullanan senkronizasyon ağ aracılığıyla Galler ve İngiltere’de bir ev alımını başarıyla gerçekleştirdi. 

Rapora göre, API’ler kullanılarak senkronizasyon ağı ve RTGS sistemi arasında gönderilen mesajlar, döviz gibi diğer varlık sınıflarına göre nispeten daha kolay bir şekilde genişletilebilecek bir arayüz sağlıyor. Bunun da işlemlerin zaman, maliyet ve risklerini azaltabileceği düşünülüyor. 

Mart ayında BIS, İsrail, Norveç ve İsveç merkez bankaları ile CBDC’ler için uluslararası perakende ve havale ödeme örneklerini araştıran Project Icebreaker’ı tamamladığını belirtmişti.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x