Yükleniyor...

İngiltere Merkez Bankası Kendi Dijital Parasına Sıcak Bakıyor

İngiltere Merkez Bankası yöneticisi Andrew Bailey stablecoin ve CBDC’ler hakkında bir konuşma yaptı.

ingiltere merkez bankasi kendi dijital parasina sicak bakiyor

İngiltere Merkez Bankası yöneticisi Andrew Bailey stablecoin ve CBDC’ler hakkında bir konuşma yaptı. İngiltere Merkeze Bankası, CBDC’ler için olası uygulama alanlarını araştırmaya başladı.

Andrew Bailey’in Pazartesi günü stablecoin’ler hakkında yaptığı açıklamada, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) ve ödemelerin geleceği hakkında geniş kapsamlı bir konuşma yaptı.

Bailey konuşması sırasında, Bitcoin (BTC) gibi dijital varlıkları da eleştirmeyi ihmal etmedi. “Değerin kesinliğinin oldukça önemli olduğu ödemeler dünyasına ait değil gibiler.” Bitcoin’e karşı yaptığı bu eleştiriye rağmen Bailey, fiat para birimlerine bağlı sabit dijital paraların, ilerleyen günlerde bazı önemli faydaları olabileceğini de belirtti.

Bailey, konuşmasının bir noktasında, hem stablecoin’lerin hem de CBDC’lerin bir arada var olduğu ve kullanıcı deneyimi perspektifi açısından birbirini tamamlayan varlıklar olmasının olası ihtimali üzerinde durdu.

“Stablecoin’ler ve CBDC birbiri ile iç içe geçmiş varlıklar. Tasarım seçimlerine bağlı olarak, ya farklı ödeme seçenekleri ile ya da CBDC’ye erişim sağlayan cüzdanlar için stablecoin ekosisteminden faydalanılabilir. Gelecekte özel ve kamu sektörünün birlikte çalışmasında büyük olasılıkla rol oynayacaklardır.”

“Münhasır olmamakla birlikte, stablecoin’ler ve CBDC, değişen talepleri karşılamanın ve ödemelerdeki zorlukları aşmanın tek yolu değil. RTGS gibi sistemlerin yenilenmesi ve uyumlaştırılması da dahil olmak üzere mevcut altyapıyı geliştirmeye devam etmeliyiz. Bu çalışmalar ile birlikte, Birleşik Krallık’ta konsolide ve açık parakende ödeme sistemi sunan, “Yeni Ödemeler Mimarisi” gibi çalışmalarda paralel şekilde ilerlemektedir.”

Bailey açıklamasında ayrıca küresel bir stablecoin’in sınır ötesi fenomen olabileceğini ve birçok farklı alanda tüm ülkeler arasında kullanılabileceğini belirtti. Ancak olası bir küresel stablecoin’in, küresel anlamda bankacılık ve geleneksel finans standartlarına uyması gerektiğinin de altını çizdi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner