Yükleniyor...

İngiltere Merkez Bankası’nın Negatif Faiz Kararı Bitcoin’i Yükselişe Geçirebilir

Bitcoin (BTC), İngiltere Merkez Bankası'nın negatif bir faiz oranı uygulama kararı ardından, İngiliz Bankaları ve vatandaşlarından daha fazla yatırım çekecektir.

ingiltere bitcoin

Bitcoin (BTC), İngiltere Merkez Bankası’nın negatif bir faiz oranı uygulama kararı ardından, İngiliz Bankaları ve vatandaşlarından daha fazla yatırım çekecektir.

Küresel bir salgın haline gelen koronavirüsün olumsuz etkileri ve yaklaşan Brexit olayından ekonomisini korumak isteyen İngiltere Merkez Bankası, daha fazla harcamayı teşvik etmek adına negatif faiz oranı uygulamayı düşünüyor.

Negatif faiz oranları, bankaların nakit depolamak ve bunun karşılığında maliyetleri banka hesaplarında nakit tutan mevduat sahiplerine aktarmakla yükümlü bir uygulama olduğu için banka kârlılığını da doğrudan etkiliyor.

Para Politikası Kurulu’nun (MPC) Eylül raporuna göre, İngiltere Merkez Bankası ve İhtiyati Düzenleme Kurumu 2020’nin 4. çeyreğinde negatif banka faizinin fizibilite değerlendirmeleri konusunda işbirliği yapacak.

Hükümetin enflasyon hedeflerini karşılamak için para politikasını belirlemekten sorumlu olan İngiltere Merkez Bankası, şu anda bunu %2’de tutmayı hedefliyor. Bununla birlikte, banka faizlerinin halihazırda %0.1 seviyesinde olması nedeniyle, İngiltere ekonomisinin daha da büyümesi için, seçenekleri oldukça az.

MPC’nin Ağustos ayındaki raporunda, birkaç yıl içinde küresel denge faiz oranlarındaki düşüşün ışığında, negatif oranların ne kadar etkili olacağı konusu tartışılmıştı. Daha sonra ise İngiltere Merkez Bankası, uygulanabilirlik konusunda ayrıntı olarak bilgilendirilmişti.

Bitcoin topluluğu, bu durumu hükümetlerin fiat para birimi manipülasyon taktiklerinden kaçmak için insanların kripto paraları bir değer deposu olarak benimsemeleri için başka bir teşvik olarak görüyor.

“İngiltere Merkez Bankası negatif oranlar uygulamayı düşünüyor. Altın hisse senetleri ve Bitcoin hızla yükselecek.”

Bitcoin Güvenli Liman Olarak Görülüyor

Bitcoin’in kullanıcılar tarafından benimsenmesi 2020 yılında oldukça artış gösterdi çünkü daha fazla insan lider kripto parayı itibari paraya kıyasla daha iyi bir değer olarak görmeyi başladı. Özellikle koronavirüs mali önlemlerinin neden olduğu yüksek enflasyon sırasında, Bitcoin bir kaçış noktası haline geldi.

Bitcoin, son altı ayını 12 Mart tarihinde yaşanan ve piyasalara “Kara Perşembe” olarak geçen çöküşü toparlamak için yoğun mücadele ile geçirdi.

Bitcoin’i güvenli liman olarak gören bir başka Bitcoin balinası, MicroStrategy’nin kurucusu ve CEO’su Michael Saylor, düşük piyasa değeri ve oynaklığına rağmen Bitcoin’in sağlam para politikasının onu enflasyona karşı koruduğunu bu sebepten dolayı, 425 milyon dolarlık yatırımı için Bitcoin’i tercih ettiklerini belirtti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner