Yükleniyor...

İngiltere’den Bitcoin ve Kripto Para Türevlerine Yasak!

İngiltere'nin Mali Tutum Otoritesi (FCA), kripto para birimi türevlerinin perakende kullanıcılara satışını resmi olarak yasakladı.

İngiltere’nin Mali Tutum Otoritesi (FCA), kripto para birimi türevlerinin perakende kullanıcılara satışını resmi olarak yasakladı. Yasak 6 Ocak 2021 itibariyle yürürlükte olacak.

İngiltere’nin Mali Tutum Otoritesi (FCA), ilk kez böyle bir yasağın teklifinden bir yıldan fazla bir süre sonra, kripto para birimi türevlerinin ve borsada işlem gören banknotların perakende kullanıcılara satışını resmi olarak yasakladı.

FCA, kripto para birimlerinin “aşırı dalgalanması” da dahil olmak üzere, çeşitli nedenlerden dolayı bu ürünlerin perakende tüketiciler için “uygun olmadığını” söyledi. Düzenleyici kurum, perakende tüketicilerin bu ürünlere yatırım yapmaları için yasal bir yatırım ihtiyacı olmadığını söyledi. Siber saldırılar ve kripto para birimlerinin “güvenilir bir liman varlığı olmaması” yasağın diğer nedenlerinden olarak bildirildi.

FCA’nın geçici strateji ve rekabet genel müdürü Sheldon Mills, “Bu yasak, bu ürünlerdeki perakende tüketicilere yönelik potansiyel zararı ne kadar ciddiye aldığımızı yansıtıyor” dedi ve ekledi: “Burada tüketicinin korunması çok önemlidir.”

Yasak 6 Ocak 2021’de yürürlüğe girecek. FCA, perakende tüketicilerin bu ürünler üzerindeki yasaktan yaklaşık 53 milyon £ (yaklaşık 68 milyon $) tasarruf edeceğini tahmin ediyor.

FCA’nın eylemi yalnızca kripto para türevi borsalarını değil, aynı zamanda kripto broker’larını, yatırım platformlarını ve finansal danışmanları da etkileyecek.

FCA bir politika beyanında “Eğer firmanız ilgili ürünlerin Birleşik Krallık’ta veya Birleşik Krallık’tan perakende müşterilerine pazarlama, dağıtım veya satış faaliyetlerini yürütüyorsa, bu faaliyetleri 6 Ocak 2021’e kadar durdurmanız gerekmektedir” dedi.

“Mevcut holdinglere sahip perakende tüketiciler, yatırımlarını sonlandırmayı seçinceye kadar, yasağın ardından yatırımda kalabilirler. Bunun için bir zaman sınırı yoktur ve tüketiciler talep etmedikçe firmaların perakende tüketicilerin pozisyonlarını kapatmasını istemiyoruz veya beklemiyoruz.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x