Yükleniyor...

IOSCO, Kripto Çerçevesini Paylaşıyor

Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonları Örgütü (IOSCO), kripto para konusunda ilk küresel çerçevesini yayımladı.

kripto regulasyon

Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonları Örgütü (IOSCO), kripto para konusunda ilk küresel çerçevesini yayımladı.

Küresel kripto piyasası, düzenleyici netliklerle ve ülkelerin girişimleriyle hareketlilik kazanmaya devam ediyor. Avrupa Birliği’nin kripto düzenlemeleri MiCA, büyük bir adım olarak nitelendirilmişti. Diğer taraftan Hong Kong‘un yürüttüğü kripto politikası da dikkat çekiyor.

Tüm bu süreçlerin ortasında, IOSCO tarafından yeni bir hamle geldi. IOSCO, kripto için ilk küresel çerçevesini yayımladı. Ancak, bu çerçevede merkeziyetsiz finans (DeFi) uygulamalarına yer verilmedi.

Küresel Kripto Düzenlemeleri Şekilleniyor

Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonları Örgütü (IOSCO), kripto standartları konusunda ilk çalışmasını yayımladı.

IOSCO, yayımladığı çerçevenin bir parçası olarak 18 kripto politika önerisi sundu. Bu öneriler, altı temel alanı kapsama altına alıyor. Bunlar; çıkar çatışmaları, piyasa manipülasyonu, sınır ötesi riskler, saklama ve varlık koruması, operasyonel ve teknolojik risk ile perakende erişimi oldu.

Bu politika önerilerinden birisi, düzenleyicilere tavsiyede bulunuyor. Tavsiye metninde, düzenleyicilerin kripto varlık hizmet sağlayıcılarının müşteri varlıkları ile şirket varlıklarını ayırmasını zorunlu kılması öneriliyor. Yapılan öneri, özellikle FTX‘in müşteri fonlarını kullanarak iflas etmesinden sonra mantıklı bulunuyor.

IOSCO tarafından sunulan öneriler, merkezi piyasa faaliyetlerine odaklanıyor. Bu kapsamda, DeFi faaliyetleri çerçevede yer almıyor. Ayrıca IOSCO, menkul kıymetler düzenlemesi için mevcut standartları izleyen çerçevelerin kullanılması gerektiğini belirtiyor.

Daha önce IOSCO, kripto düzenlemeleri konusunda kapsamlı bir rapor hazırlamış ve tavsiyelerini bu yılın sonlarına kadar yayınlayacağını belirtmişti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner