Yükleniyor...

İran’da 1000’den Fazla Kripto Para Madencilik Lisansı Verildi

2019'un Haziran ayında kripto para madenciliğinin yasal hale getirmek için adım atılan İran'da 1000'den fazla kripto para madencilik lisansı verildi.

İran Kripto Para Madenciliği

2019’un Haziran ayında kripto para madenciliğinin yasal hale getirmek için adım atılan İran’da 1000’den fazla kripto para madencilik lisansı verildi.

İran yönetiminin kripto para madencilerine lisans verme kararı, daha önce madencilerin ülkedeki sübvansiyonlu elektrikten faydalanmak için baskı yapmaları ve ülkedeki elektrik tüketimini yüzde 7 artırarak ulusal elektrik şebekesini etkilemelerinin ardından alındı. Ülkedeki kripto para madencileri diğer İranlılar’dan daha yüksek elektrik maliyetiyle karşı karşıyalar. Genel olarak elektrik kullanımları kWh başına 0.11 dolar olarak ücretlendiriliyor olsa da yaz aylarında bu oran kWh başına 0.46 dolara kadar çıkabiliyor.

İran hükümeti yetkilisi Amir Hossein Saeedi Naeini, İran’daki kripto para madenciliğinin 8.5 milyar dolarlık endüstri olma potansiyeline sahip olduğunu ve bu da İran ekonomisi üzerindeki ağır uluslararası yaptırımların ortasında ihtiyaç duyulan bir şey olduğunu söyledi. Öte yandan uygulanan yüksek elektrik oranlarından dolayı lisans almayarak yasadışı bir şekilde kripto para madenciliği yapanların sayısı da azımsanmayacak kadar yüksek.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner