Yükleniyor...

İran’ın Altın Destekli Kripto Parası Resmen Duyuruldu

İran'ın altın destekli kripto parası resmen duyuruldu.

İran Kripto Para Peyman

İran’ın altın destekli kripto parası resmen duyuruldu. İran’ın Blockchain platformu üzerinde oluşturulan altın destekli kripto para çeşitli bankaların CEO’larının ve yargı yetkililerinin katıldığı bir törenle Ghoghnoos şirketi tarafından açıklandı. Ülkenin ulusan kripto parası Ghoghnoos şirketi ile Bank Melli Iran, Bank Mellat, Bank Pasargad ve Persian Bank işbirliğinde oluşturuldu. Yeni kripto para birimi ilk etapta tezgah üstü işlem şirketi olan Iran Fara Bourse’da barındırılacak.

Kripto Paranın Adı Peyman Olarak Belirlendi

İran’ın ulusal kripto parasının adı Peyman olarak belirlendi. Ghoghnoos yöneticisi Valiollah Fatemi, Peyman’ın bankaların varlıklarını ve atıl mülklerini token’laştırmak için kullanılacağını söyledi. Fatemi, token’ın bir cüzdan gibi işlev görebileceğini ve atıl varlıkların ekonomiye kazandırabileceğini söylerken, banka işlemlerinin hızını artırmak için genişletme yapmayı amaçladıklarını kaydetti. Şirket tarafından başlangıçta bir milyar adet Peyman sunulacak. Kripto para birimi yakın zamanda Iran Fara Bourse üzerinden satın alınabilecek. İran, Peyman ile ABD yaptırımlarından sıyrılmayı ve ekonomisini canlandırmayı hedefliyor.

İran’in geçtiğimiz yıldan bu yana kendi kripto parası üzerinde çalışmalar yürüttüğü sıkça konuşuluyordu. ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’a ikinci yaptırım paketini geçtiğimiz yıl Kasım ayında yürürlüğe koyması sonrası İran SWIFT ağının dışında bırakılmıştı. İran’ın merkez bankası başkanı Abdolnasser Hemmtai, SWIFT’e alternatif bir sistem üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı. Açıklamadan sadece birkaç hafta sonra İran, Ermenistan ve Rusya arasında bir Blockchain anlaşması imzalandı. Devlet destekli kripto para birimi ilk aşamada yalnızca ticari bankalar gibi kurumlar tarafından kullanılabilecek. İkinci aşamadan itibaren ise bireysel kullanıma sunulacak. İran’ın şimdilik Peyman’ı ihracat ya da ithalatta kullanmayı düşünmediği bildiriliyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x