Yükleniyor...
AL / SAT
Anasayfa Kripto Para Haberleri İran'ın Altın Destekli Kripto Parası Resmen Duyuruldu

İran’ın Altın Destekli Kripto Parası Resmen Duyuruldu

ABONE OL:google-news

İran’ın altın destekli kripto parası resmen duyuruldu. İran’ın Blockchain platformu üzerinde oluşturulan altın destekli kripto para çeşitli bankaların CEO’larının ve yargı yetkililerinin katıldığı bir törenle Ghoghnoos şirketi tarafından açıklandı. Ülkenin ulusan kripto parası Ghoghnoos şirketi ile Bank Melli Iran, Bank Mellat, Bank Pasargad ve Persian Bank işbirliğinde oluşturuldu. Yeni kripto para birimi ilk etapta tezgah üstü işlem şirketi olan Iran Fara Bourse’da barındırılacak.

Kripto Paranın Adı Peyman Olarak Belirlendi

İran’ın ulusal kripto parasının adı Peyman olarak belirlendi. Ghoghnoos yöneticisi Valiollah Fatemi, Peyman’ın bankaların varlıklarını ve atıl mülklerini token’laştırmak için kullanılacağını söyledi. Fatemi, token’ın bir cüzdan gibi işlev görebileceğini ve atıl varlıkların ekonomiye kazandırabileceğini söylerken, banka işlemlerinin hızını artırmak için genişletme yapmayı amaçladıklarını kaydetti. Şirket tarafından başlangıçta bir milyar adet Peyman sunulacak. Kripto para birimi yakın zamanda Iran Fara Bourse üzerinden satın alınabilecek. İran, Peyman ile ABD yaptırımlarından sıyrılmayı ve ekonomisini canlandırmayı hedefliyor.

İran’in geçtiğimiz yıldan bu yana kendi kripto parası üzerinde çalışmalar yürüttüğü sıkça konuşuluyordu. ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’a ikinci yaptırım paketini geçtiğimiz yıl Kasım ayında yürürlüğe koyması sonrası İran SWIFT ağının dışında bırakılmıştı. İran’ın merkez bankası başkanı Abdolnasser Hemmtai, SWIFT’e alternatif bir sistem üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı. Açıklamadan sadece birkaç hafta sonra İran, Ermenistan ve Rusya arasında bir Blockchain anlaşması imzalandı. Devlet destekli kripto para birimi ilk aşamada yalnızca ticari bankalar gibi kurumlar tarafından kullanılabilecek. İkinci aşamadan itibaren ise bireysel kullanıma sunulacak. İran’ın şimdilik Peyman’ı ihracat ya da ithalatta kullanmayı düşünmediği bildiriliyor.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Ömer Ergin
Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Coinkolik.com Yayın Koordinatörü olan Ömer Ergin, 1993 yılında Konya'da doğmuştur. KTO Karatay Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği mezunu olan Ömer, Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapmakta, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı sevmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Başlıklar