Yükleniyor...

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’den Türkiye-İran-Malezya Zirvesinde Dijital Para Önerisi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuala Lumpur Zirvesi'nin "Kalkınmanın Önceliği ve Sınamalar" temalı toplantısında İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed ile bir araya geldi.

Türkiye İran Malezya Zirvesinde Dijital Para Önerisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuala Lumpur Zirvesi’nin “Kalkınmanın Önceliği ve Sınamalar” temalı toplantısında İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed ile bir araya geldi. İyi niyet anlaşmasının yapıldığı zirvede dijital paralarla ilgili bazı önemli açıklamalar yapıldı.

Alternatif Bir Para Birimi Kullanımı

Malezya’daki yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre, yaptırımların pençesindeki İran’ın Cumhurbaşkanı Ruhani, görüşmeler sırasında oldukça kritik bir öneride bulundu. Ruhani, Türkiye ve Malezya gibi çoğunluğu Müslüman olan ülkelerin alternatif bir para birimi kullanmaları önerisinde bulundu. Free Malaysia Today’in haberine göre, Ruhani’nin önerdiği şey aslında ülkeler arasında ortakça kullanılabilecek bir ortak dijital para projesiydi.

Cumhurbaşkanı Ruhani’nin önerisine Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed’den destek geldi. Muhammed, “Biz bunu aslında çok uzun zaman önce önermiştik. Her zaman Amerikan Doları’nı kullanamayız çünkü bu durumda ABD’ye bağımlı hale geliyoruz. ABD’nin bize istediği zaman yaptırım uygulayabileceğini, bunun ekonomik büyümemizi olumsuz yönde etkileyebileceğini unutmamamız gerekiyor. Biz İran ve Türkiye’nin böyle bir fikri sunduğunu ilk kez duyuyoruz. Eğer ABD Doları’nı kullanmayacaksak kendi para birimimizi kullanabilir ya da ortak bir para geliştirebiliriz.” sözleriyle destekledi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x