İran Kendi Kriptosunu Geliştirmeye Çalışıyor • Coinkolik
Yükleniyor...

İran Kendi Kriptosunu Geliştirmeye Çalışıyor

ABD'nin finansal yaptırım uyguladığı ülkeler olan İran, Venezüella ve Çin'in kendi kripto paraları ile ilgili projeleri mevcut.

iran kripto para calismalari

ABD’nin finansal yaptırım uyguladığı ülkeler olan İran, Venezüella ve Çin’in kendi kripto paraları ile ilgili projeleri mevcut. Venezüella uzun süre önce kendi kripto parası çıkarmış ve finansal sorunlarla bu şekilde boğuşmaya çalışıyor.

Çin’in bu alanda birçok patent başvurusu mevcut. Ülke 2020 yılına kadar kendi kripto parasını çıkararak ABD dolarına güçlü bir alternatif kurmayı hedefliyor. Hedefler o kadar büyük ki, çıkarılacak olan dijital varlığın Bitcoin ile bile rekabet edilmesi planlanıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İran’da bu konuda çeşitli çalışmalara sahip bir ülke. ABD Kongresinde bu hafta tanıtılan tasarı ise bu çalışmaların önünde ki engellerin başında geliyor. ABD’de de bulunan regülatörler bu durumun farkına vararak İran’ın ekonomik yaptırımlardan kaçmak adına Venezüella’nın yaptığına benzer bir projenin üzerinde çalıştığını açıkladı.

İran’a bu noktada fon sağlayan, teknolojik alanda destek veren tüm şirketler ve kişiler uyarıldı. Ted Cruz ise destek sağlayan şirketlere yaptırım uygulanması ile ilgili yasa tasarısı verdi. Trump yönetimine yakın duran Cruz’un senatoda bulunan azılı İran düşmanlarından olduğu biliniyor.

Bu yapılan hareket ise tamamen Trump yönetiminin Mayıs 2018 tarihinde aldığı İran Nükleer Anlaşması ve Ortak Kapsamlı Eylem Planı (JCPOA)’dan geri çekilmesi ile ilgili. ABD JCPOA’dan çekilerek İran rejimi üzerinde ki baskıyı arttırmayı hedefliyor.

Bir hükümet yetkilisi ise kripto para ve blok zinciri ile alakalı olumlu görüşlerini kısa süre önce dile getirmişti. Ülkede kripto para madencilerine ucuz elektrik sağlama projesi de bulunuyor. Ülkenin bu alanda proje geliştirmesinin en önemli sebebi ise engellenen Swift işlemleri. Bu işlemlerden dolayı yurt dışında yaşayan İran vatandaşları mağduriyet içerisinde.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x