İran'ın Kripto Ekonomisinin Geliştirilmesine Ruslar Yardım Edecek • Coinkolik
Yükleniyor...

İran’ın Kripto Ekonomisinin Geliştirilmesine Ruslar Yardım Edecek

Rusya'dan uzmanların İran’ın kripto ekonomisinin geliştirilmesine destek vermek üzere işbirliğine gittiği ortaya çıktı.

ran Kripto Ekonomi

Rusya’dan uzmanların İran’ın kripto ekonomisinin geliştirilmesine destek vermek üzere işbirliğine gittiği ortaya çıktı. İşbirliği, iki ülkenin önde gelen sanayi kuruluşlarının temsilcileri tarafından başlatıldı ve Batı yaptırımlarına karşı koymanın bir parçası olarak görülüyor.

Kripto Derneklerinden İşbirliği Anlaşması

Anlaşma, Rusya’nın ekonomisinde dijital teknolojilerin uygulanması ile görevlendirilmiş bir inovasyon merkezi olan Rusya Kripto Endüstrisi ve Blockchain Derneği (RACIB) ile İran Blockchain Labs (IBL) arasında imzalandı. Araştırma ve danışma merkezi, Şerif Teknoloji Üniversitesi tarafından ve İran Merkez Bankası’nın katılımıyla kuruldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

RACIB’nin Başkanı Yuri Pripachkin’e göre İran, Rus Blockchain geliştiricilerinin uzmanlığından yararlanabilir. Yetkili, ABD yaptırımları etrafındaki durumun Rusya’ya göre çok daha karmaşık olduğunu belirtti. İran yakın zamanda SWIFT ağından çıkarıldı, ancak Pripachkin’e İran için aktif kalkınma altında önemli alternatifler bulunuyor.

Rus hukuk uzmanlarının Tahran’ın yeni kripto sektörünü yasallaştırma ve düzenleme çabalarını destekleyebilecekleri dile getiriliyor. Rus yetkililer, “kripto ekonominin araçlarının uluslarüstü niteliği”ne vurgu yapıyor. Bu nitelik tutuklamaları ve kısıtlamaları atlatmak için etkin bir şekilde kullanılabilir. Rus Kripto Derneği Başkanı, “Mevcut jeopolitik durumda, bu potansiyeli kullanmak gerekiyor” diyor.

[bkz id=”5701″]

İşbirliği, Ermenistan’ın başkenti Erivan’da 14-15 Kasım tarihlerinde düzenlenen uluslararası bir konferans olan Chain Point 18 sırasında sağlandı. Anlaşma, RACIB adına Yuri Pripachkin ve IBL’nin Genel Müdürü Mohammad Davatgar tarafından imzalandı. Ermeni Blockchain Derneği Nooor’un başkanı Vigen Arushanyan’da ortak çalışmalarda yer alacağı belirtiliyor.

Tahran ABD Yaptırımlarını Delmeye Çalışıyor

Rus-İran anlaşması ile ilgili haberler, İran’ın finans kurumlarının mesajları iletmesini ve sınırları aşan para transfer etmesini sağlayan uluslararası sistem olan SWIFT’e erişiminin kesilmesinden günler sonra geldi. ABD’nin yaptırımlarıyla büyük petrol ve gaz ihracatçısı olan İslam Cumhuriyeti’nin uluslararası ödeme yapma seçeneklerini ciddi biçimde sınırlandırıldı.

Ülkede kripto paraların ve ilgili teknolojilerin yaygınlaşmasına başlangıçta karşı çıkan İranlı yetkililer, son aylarda yaptırımlardan kaçınmak için onları kullanma fırsatını kabul ettiler. Eylül ayında Tahran, kripto para birimi madenciliğini ekonomik bir faaliyet olarak yasallaştırmak ve madencilik ekipmanı ithalatını yasal olarak düzenlemek için adımlar attı.

Tüm bunlara ek olarak birçok kripto para borsasının desteklenen ülkeler listesinden İran’ı çıkardığı da geçtiğimiz günlerde ortaya çıkmıştı. Bu tip engellere rağmen İran, ulusal kripto para birimini çıkarma planını hızlandırmış durumda.

[bkz id=”5485″]

Geçtiğimiz hafta İranlı yetkililer, ülkenin İran’daki fiat para birimi olan Riyali tarafından desteklenen bir dijital paranın geliştirilmesinin tamamladığını duyurdu.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x