Yükleniyor...

İran, Kripto Para ile İthalat Gerçekleştiriyor

İran, kripto para birimi ile ödenen toplam 10 milyon dolarlık mal ithalatı siparişini onayladı.

Iran Mal Ithalatini Kripto Ile Yapacak

İran, kripto para birimi ile ödenen toplam 10 milyon dolarlık mal ithalatı siparişini onayladı.

Kripto para konusunda yeni yeni atılımlar yaparak katı süreci geride bırakan İran’dan bir hamle daha geldi. İran Ticareti Geliştirme Örgütü (TPO) Başkanı Alireza Peyman-Pak’ın Twitter üzerinden söylediklerine göre, İran 10 milyar dolar değerindeki ithalat siparişini kripto para ile tamamladı.

Eylül ayının sonuna kadar kripto para birimleri ve akıllı sözleşmelerin kullanımının odak noktası olan ülkelerle birlikte ticarette kripto ile ödemenin yaygın yöntem olarak kullanılacağını tahmin ettiğini de sözlerine ekleyen Alireza Peyman-Pak tweeti şu şekilde:

Bu hafta, 10 milyon dolar değerindeki ilk resmi ithalat siparişi kaydı, kripto para birimi kullanılarak başarıyla tamamlandı.

İran Kripto Bakış Açısını Yumuşattı

İran hükümeti 2021 yılında enerji kullanımını çevreleyen endişeleri nedeniyle Bitcoin madenciliğini yasaklama kararı almıştı. Ardından, İran polisi başkent Tahran’daki bir tesisten kripto para madenciliği için kullanılan 7 binden fazla bilgisayara el koydu.

Bu olaydan yaklaşık 1 hafta sonra kriptoya olan bakışını yumuşatan İran, buna istinaden de 30 kripto madencilik çiftliğinin kurulmasın onay vermişti. Bu onay, azla bir süre sonra geldi.

Mart 2021’de İran Cumhurbaşkanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi hazırladığı ayrıntılı bir raporda ülkeyi uluslararası yaptırımları atlamak için Bitcoin ve diğer para madenciliğini benimsemeye teşvik etti.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x