Yükleniyor...

İran’ın Kripto Parasıyla İlgili Merak Edilen Sorular Cevap Buldu

ABD ambargosu ile ekonomik olarak kötü günler yaşayan İran'ın yeni devlet destekli kripto parası PayMon’la merak edilen sorular cevap buldu.

İran Kripto Para PayMon

ABD ambargosu ile ekonomik olarak kötü günler yaşayan İran’ın yeni devlet destekli kripto parası PayMon’la merak edilen sorular cevap buldu. Sputnik, İranlı Blockchain şirketi ArzDigital’in kurucusu Hamid Reza Shaabani ile röportaj yaptı ve kripto para ile ilgili merak edilen soruları sordu.

Stellar Ağına Dayalı Olacak

Bu ayın başlarında Ghoghnoos şirketi, Bank Mellat, Bank Melli Iran, Bank Pasargad ve Persian Bank işbirliğinde geliştirilen İran’ın altın destekli kripto parası, Shaabani’nın açıklamalarına göre Stellar ağına dayalı olacak. Shaabani, PayMon’un özel alım satım ofislerinde işlem göreceğini açıkladı.

Kripto parayla hedeflenen şey İran’ı ABD ve diğer ülkelerin ekonomik yaptırımlarının etkisinden kurtarmak. Shaabani, Ghoghnoos şirketi ile yapılan sözleşme gereği kripto para birimi sahiplerinin altın alabileceğini fakat bu konunun detaylarının henüz belli olmadığını söyledi. Shaabani, PeyMon’un uluslararası büyük platformlarda işlem görmesinin mümkün olduğu da açıkladı.

İran, geçmiş yıllarda yaptırımları aşmak için altını sıkça kullanan bir ülkeydi. Yaptırımların hedefindeki ülke, altın ve bakır gibi değerli madenlerin üretimini artırmak istiyor. Ülke, devlet destekli kripto para birimini ekonomik yaptırımlardan kurtuluş bileti olarak görüyor. İran bundan dolayı Venezuela’nın ardından devlet destekli kripto parasını çıkaran ikinci ülke oldu. İran gibi Venezuela da ulusal kripto para birimi Petro’yu ABD yaptırımlarını aşmak için kullanma niyetinde.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x