Yükleniyor...

İran Kripto Parayla Ticaret Yapabilmek için 8 Ülkeyle Görüşüyor

İran, kripto para biriminde finansal işlem yapmak için sekiz ülkeyle görüştüğü bildirildi.

iran kripto para ile ticaret

İran, kripto para biriminde finansal işlem yapmak için sekiz ülkeyle görüştüğü bildirildi. İddiaya göre görüşülen ülkeler arasında İsviçre, Güney Afrika, Fransa, İngiltere, Rusya, Avusturya, Almanya ve Bosna yer alıyor. Ülke temsilcilerinin konu üzerine görüşmek için İran’ı ziyaret ettikleri bildirildi.

Gelişmenin İran’ın yakın bir gelecekte piyasaya süreceği iddia edilen ulusal kripto para birimiyle ilgili olup olmadığı şimdilik belirsiz. Kripto işlemleriyle ilgili görüşmelerin temelinde ise İran’ın Amerika Birleşik Devletleri’nin uyguladığı ambargoyu aşmak yatıyor. Kasım 2018’de ABD Başkanı Donald Trump ABD’nin İran petrolünün ihracını düşürme amacıyla 2015’te geri alınan tüm İran yaptırımlarını yeniden yürürlüğe koydu. ABD yönetimi, uygulanan yaptırımlardan kaçan şirketler için ağır cezalar konusunda uyardı. Huawei’nin üst düzey yöneticisi İran’a uygulanan yaptırımları ihlal etmekle ABD savcısı tarafından suçlandı ve savcının talebi üzerine Kanada’da tutuklandı.

İran’ın Kripto Parası SWIFT’e Alternatif Olarak Ülkeye Hizmet Edecek

Ekonomik çıkmaza giren İran’ın Tahran’da düzenlenen Elektronik Bankacılık ve Ödeme Sistemleri Konferansı’nda devlet destekli kripto para birimini duyurması bekleniyor. Ulusal fiata sabitlenmiş ve merkez bankası tarafından verilen dijital para birimi olan Riyal’in bazı İran bankalarının erişemediği küresel yerleşim sistemi olan SWIFT’e alternatif olarak hizmet etmesi bekleniyor. İran, yaptırımları aşmanın etkili bir yolu olarak kripto para birimini gören tek ülke değil. Venezuela, ABD ve AB tarafından ekonomik yaptırımlarla mücadele eden ekonomisini yeniden harekete geçirmek için ulusal kripto para birimi olan Petro’yu geliştirdi. Ancak beklenen başarı elde edilemedi. Aynı zamanda, Rusya’nın Avrasya Ekonomik Birliği (EAEU) destekli dijital para birimini, Belarus, Kazakistan, Ermenistan ve Kırgızistan ile birlikte başlatmayı planladığı öne sürülüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner