Yükleniyor...

İran Merkez Bankası, CBDC Konusunda Yol Katetti

İran Merkez Bankası, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) konusunda bir adım daha atarak ön pilot aşamasını tamamladı.

Iran Merkez Bankasi CBDC Konusunda Yol Katetti

İran Merkez Bankası, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) konusunda bir adım daha atarak ön pilot aşamasını tamamladı.

Kripto para birimlerinin artan benimsenmesine kapılan ülkeler, dijital para birimleri konusunda yoğun bir mesai harcıyor. CBDC konusunda araştırma, test ve kullanım amaçlı yaklaşım sergileyen ülkelerin sayısında da gözle görülür bir artış yaşandı. Son olarak İran, potansiyelli bir dijital riyal konusundaki hamleleri kapsamında, CBDC çalışmalarının ön pilot aşamasını tamamladı.

İran Merkez Bankası, CBDC Ön Pilot Çalışmalarını Tamamladı

İran Merkez Bankası, Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina‘nın ziyareti öncesinde CBDC’sinin ön pilot aşamasını başarılı bir şekilde tamamladı.

İran Merkez Bankası‘nın araştırma kolu olan Para ve Bankacılık Araştırma Enstitüsü, ülkenin dijital para birimine yönelik çalışmaların başarıyla ilerlediğini aktardı.

İran Merkez Bankası ödeme sistemlerini denetleme ofisi başkanı Mohammad Reza Mani Yekta, CBDC pilot uygulamalarının kapsamını genişletmek istediklerini ancak uygulamayı aceleye getirmekten kaçındıklarını belirtti.

Mani Yekta, ön pilot aşamasının birçok kazanımla başarılı bir şekilde sona erdiğini ve projenin yakında diğer ekosistemlerde de başlatılacağını söyledi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner