Yükleniyor...

İran Para Biriminden Dört Sıfır Siliyor! Bitcoin (BTC) Hiperenflasyon İçin Nihai Çözüm Mü?

Amerika Birleşik Devletleri tarafından sıkı yaptırımların uygulanması sonucu, İran para biriminin performansı yoğun bir şekilde etkilenmeye başladı.

ran Para Biriminden Dört Sıfır Siliyor Bitcoin BTC Hiperenflasyon İçin Nihai Çözüm Mü

Amerika Birleşik Devletleri tarafından sıkı yaptırımların uygulanması sonucu, İran para biriminin performansı yoğun bir şekilde etkilenmeye başladı.

Enflasyon şimdi ülkenin geleneksel para birimini o kadar çok boğmaya başladı ki, İran hükümeti artan mali krizi engellemek için Rial para birimindeki sıfır sayısını azaltacak yeni bir tasarıyı onayladı.

Rial’den Toman’a

Para ve Bankacılık Kanununda yakın zamanda onaylanan Kanun Tasarısı, resmi ulusal para birimi Rial’in kullanımından kullanılmakta olan Toman para birimine geçişe izin vermektedir. 2015 yılında değerinin %60’ını kaybeden Rial, faturanın son 5 yılda çok daha fazla kabarmasına yol açtı.

Bu yasa tasarısı altında, ülke yeni resmi para birimi olan Toman’a geçmek için 10.000 Riyal’den dört sıfır çıkarılacak.

Bitcoin’in Hiperenflasyon İçin Bir Çözümü Var

Üst düzey bir Bitcoin savunucusu olan Alex Saunders, Rial’deki sıfır sayısının azaltılmasının yaklaşan herhangi bir finansal kıyameti engellenmesinin söz konusu olmayacağını ve hiçbir işe yaramayacağını söyledi. Saunders bunun yerine Bitcoin’e yapılan bir yatırımın İran ekonomisine Fiat para birimlerine bağımlılığından büyük ölçüde kurtarabileceğine inanıyor.

Küresel pandeminin ortaya çıkmasından bu yana Fiat para birimlerinin değeri halkın gözünde düştü. Bu durum, aslında dünyanın dört bir yanındaki ülkeleri rahatsız eden çok görünür ve yadsınamaz bir olaydır. Nijerya en son örnekler arasındadır ve ülke %12,26 enflasyon oranına sahiptir. Nijerya’yı  yakın zamanda %7 enflasyon gören Tunus takip etmektedir. Bunlar oldukça kasvetli ve öngörülemeyen bir kaderle karşı karşıya olan sayısız ülkeler arasından birkaçıdır.

Bitcoin (BTC) Nihai Çözüm Mü?

İran’daki olayların son zamanlardaki gelişmesine yanıt olarak Binance CEO’su, Bitcoin’e 6 yıl önce yaptığı yatırımı hatırlatarak bu kararından dolayı çok mutlu olduğunu söyledi. Binance CEO’su bu duygusunu şu şekilde dile getirdi:

6 yıl önce Bitcoin’e yatırım yaptığım için mutluyum. Bu bir finansal tavsiye değildir. Ancak İran ve diğer birçok ülke için bir şeyleri değiştirmenin fırsatı olabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner