Yükleniyor...

İran Resmi Olarak Kripto Para Madenciliğini Kabul Etti!

İran Yüksek Denetleme Kurulu Sekreteri, yerel bir haber ajansı olan IBENA'ya konuştu ve ülke hükümetinin çeşitli bankalarının bir sanayi olarak kripto madenciliğini kabul ettiğini açıkladı.

ran Kripto Para Madenciliği

İran Yüksek Denetleme Kurulu Sekreteri, yerel bir haber ajansı olan IBENA’ya konuştu ve ülke hükümetinin çeşitli bankalarının bir sanayi olarak kripto madenciliğini kabul ettiğini açıkladı. İran Ulusal Siber Uzay Konsey’inin sekreteri Abolhassan Firoozabadi, Bitcoin (BTC) gibi kripto para madenciliğinin hükümet yetkilileri tarafından bir endüstri olarak onaylandığını duyurdu, ancak sektöre yönelik yasal bir çerçeve oluşturan resmi mevzuat henüz tanıtılmadı.

Firoozabadi, kripto para madenciliğinin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanlığı, Merkez Bankası, Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı, Enerji Bakanlığı, Ekonomi ve Maliye Bakanlığı da dahil olmak üzere, İran’ın başlıca yetkili kurumları tarafından bir endüstri olarak kabul edildiğini söyledi.

Firoozabadi, İran Ulusal Siber Uzay Merkezi’nin kripto para birimi madenciliği düzenlemesi için bir platform geliştirdiğini belirtti. Sekreter, İran hükümetinin ABD’nin yaptırımlardan gelen ekonomik baskılar nedeniyle İranlı iş ortaklarıyla işbirliği yapmak için bir mali araç oluşturmak amacıyla ulusal bir kripto para birimini başlatmayı da düşündüğünü de sözlerine ekledi.

Sekreter, ilgili makamların Eylül ayı sonlarında kripto parayla ilgil girişimler ve şirketler için düzenleyici mevzuatların sunulacağını açıkladı.

Ağustos ayının sonunda İran Ulusal Siber Uzay Merkezi’nin devlet destekli kripto para projesinin bir taslağını İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin talimatları için hazır olduğu ortaya çıkmıştı. O dönem Ulusal Siber Uzay Merkezi için yönetmelik taslaklarından sorumlu müdür yardımcısının ulusal bir kripto para birimini başlatma fikrini etkin bir şekilde takip ettiği iddia edilmişti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner