Yükleniyor...

İran’da Kripto Para Madenciliği Yasağı Devam Ediyor, Ülkede Elektrik İhracatı da Durduruldu

Tasnim Haber Ajansı tarafından paylaşılan bir rapora göre İran Başkan Yardımcısı Eshaq Jahangiri, ülke elektrik kesintileri yaşamaya devam ederken tüm lisanslı madencileri faaliyetlerini durdurmaya çağırmıştı.

903967E7 C7B6 4BE9 9D5D 545124D48D9A

Tasnim Haber Ajansı tarafından paylaşılan bir rapora göre İran Başkan Yardımcısı Eshaq Jahangiri, ülke elektrik kesintileri yaşamaya devam ederken tüm lisanslı madencileri faaliyetlerini durdurmaya çağırmıştı. Bu kesinti hala devam ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Rapora göre Jahangiri, devam eden elektrik arz sorunlarının Ağustos ayının başına kadar sürebileceğini ve hükümetin temel alanlarda elektriğin kesilmemesini sağlamak için çalıştığını söyledi. Jahangiri’nin mesajı, Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani’nin madenciliğin geçici olarak askıya alınmasına ilişkin daha önce yaptığı duyuruyla uyumlu. Mayıs ayında Cumhurbaşkanı, 22 Eylül’e kadar devam edecek olan kripto madenciliğinin askıya alındığını duyurdu. Yasak, elektrik kesintileri nedeniyle uygulandı.

Iran News Wire’ın bildirdiğine göre bazı İranlılar, son birkaç aydır devam eden elektrik kesintilerini protesto etmek için Tahran da dahil olmak üzere birçok şehirde sokaklara döküldü. Bloomberg, hükümetin sorunu kuraklığa ve kripto madenciliği endüstrisine bağladığını bildirdi. Devlete ait haber ajansı IRNA’nın bir raporuna göre, İran polisi geçen ay Tahran’ın batısındaki terk edilmiş bir fabrikadan 7.000 kripto para madenciliği makinesine el koydu.

İran’da Elektrik İhracatı da Durduruldu

İranlı elektrik dağıtım şirketi Tevanir’in Genel Müdürü Abuzer Salihi, “Ülkede elektrik tüketiminin üretilen miktardan fazla olması nedeniyle ülke içinde elektrik tedarikinde sorun olmaması için elektrik ihracatını sıfıra indirdik” ifadelerini kullandı.

Tevanir ayrıca ülke genelinde günlük elektrik üretiminin 54 bin megavat olduğunu fakat yaz sıcakları nedeniyle tüketimin 65 bin megavata çıktığını açıklamıştı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x