Yükleniyor...

İran’ın Bu Hareketi Bitcoin (BTC) Madenciliğinde Patlama Yaratabilir

Bitcoin'in hashrate'i, bu yıl birçok dalgalanmanın ardından tüm zamanların en yüksek seviyesini aştı.

Iranin Bu Hareketi Bitcoin BTC Madenciliginde Patlama Yaratabilir

Bitcoin’in hashrate’i, bu yıl birçok dalgalanmanın ardından tüm zamanların en yüksek seviyesini aştı. Bunun nedeni büyük olasılıkla İran devletinin artık kripto para madenciliğine dalması olarak görülmektedir; ancak dolaylı olarak Termik Santral Holding şirketi (TPPH) termal enerji üretimi alanında hükümet faaliyetlerini organize etmekten sorumlu olarak göze çarpmaktadır.

Şimdi madencilere doğrudan hizmet etmek için devlet, şirket ile daha fazla gelir elde ederek kripto para madenciliğini kolaylaştırmak için birlikte hareket ediyor. TPPH başkanı Mohsen Tarztalab, “Gerekli ekipman Ramin, Neka ve Shahid Montazeri’deki üç elektrik santraline kuruldu ve ihale belgeleri yakında SetadIran.ir web sitesine yüklenecek” dedi.

İranlı enerji şirketleri 2018’den beri kripto para madencilerine hizmet veriyor, ancak bu seferki durum daha çok madenci için stratejik bir özel enerji hizmeti gibi görünüyor. Tarztalab “Maalesef sürekli fiyat artışları ve abonelere sabit fiyatlarla elektrik sağlama zorunluluğu, ülkenin elektrik sektöründe gelirler ve harcamalar arasında büyük bir uçuruma neden oldu ve bu boşluğu doldurmak için yeni gelir kaynaklarına ihtiyacımız var” dedi.

Bu yeni kaynak, öncelikle bir ölçüde İran’a taşınan Çinli madencilerden geliyordu çünkü başlangıçta sübvansiyonlu elektriğe erişebiliyorlardı. Daha sonra İran, kilowatt başına yaklaşık 5 yüzde ödemek zorunda olan madencilere bir tür özel vergi uygulama politikasını değiştirdi. Bu durum bazılarının ülkeyi terk etmesine neden oldu, ancak İran şu anda yalnızca madenciler için bir tür özel enerji ağı yaratıyor ve bu ağ ulusal şebekenin dışında.

Bu hareket, İranlı işletmelere bankacılık sisteminin dışında uluslararası işlem yapmaları için bir yöntem sunmanın ek etkisiyle orada bir Bitcoin madenciliği patlaması yaratabilir. Bunun nedeni, madencilik yoluyla Bitcoin elde etmenin herhangi bir kısıtlamaya sahip olmamasıdır. Dolayısıyla, iç ölçekli Bitcoin piyasaları artık bu Bitcoin ile İran’da kolayca gelişebilir ve daha sonra ülke içinde ve dışında kolayca taşınabilir, böylece Bitcoin ile bir ticaret boru hattı oluşturabilir.

Bu, yaptırım yaklaşımının yeniden gözden geçirilmesi gerektiği anlamına geliyor, özellikle Avrupa kıtası şu anda Çin’i sübvanse eden ucuz petrol için İran’la bazı hatlar açma eğiliminde.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner