Yükleniyor...
AL / SAT
Anasayfa Altcoin Haberleri İrlanda Hükümeti'nden Kripto Paraları Etkileyen Karar

İrlanda Hükümeti’nden Kripto Paraları Etkileyen Karar

ABONE OL:google-news

İrlanda Hükümeti’nin yürütme organı olan Kabine, Avrupa Birliği’nin 3 Ocak’ta açıkladığı, Beşinci Para Aklama Önleme (AML) Direktifi için bir tasarıyı onayladı. Direktif, kara para aklama ve terörizmin finansmanına karşı korunmak amacıyla dijital para birimlerini düzenlemek için Avrupa mali bekçileri için yeni bir yasal çerçeve oluşturuyor. Özellikle direktif, kripto para platformlarına ve cüzdan sağlayıcılarına olan kapsamı genişletecek, bankaların ve tasarruf hesaplarının anonimliğini sona erdirecek ve yetkililer arasında bilgi alışverişini geliştirecek.

Kripto Paraların Kullanımı Sınırlandırılacak

AB’ye üye ülkelerin bu yönergeyi 20 Ocak 2020’ye kadar kendi ulusal yasalarına dahil etmeleri gerekiyor. AB’nin direktifini tanımaya ek olarak, 2019 Ceza Adalet Kanunu (Kara Para Aklama ve Terör Finansmanı), terörizme finansman için kripto para birimlerinin kullanımı ve ön ödemeli kartların kullanımını sınırlama dahil olmak üzere mevcut yasaları güçlendirmeyi amaçlıyor. Adalet Bakanı Charlie Flanagan, kara para aklamanın ciddi suçluların ve teröristlerin faaliyetlerine yardımcı olan ve yaşamları mahvedebilen bir suç olduğunun altını çizdi. Flanagan, suçluların AB’nin açık sınırlarını sömürmeye çalıştıklarını ve bu nedenle AB çapında önlemlerin hayati öneme sahip olduğunu söyledi. Adalet Bakanı ayrıca İrlanda’nın Beşinci Para Aklama Önleme (AML) Direktifi’ndeki hükümleri şiddetle desteklendiğini söyledi.

Tasarının onaylanması durumunda finansal kurumlardan yeni müşterilerle ilgili daha fazla titizlik göstermeleri istenecek ve isimsiz güvenli kasalar açmaları yasaklanacak. Ek olarak, tasarının Garda ve Adli Varlıklar Bürosunun kara para aklama soruşturmaları sırasında banka kayıtlarına erişmesine izin verileceği bildiriliyor. Geçtiğimiz ay Avrupa Birliği Blockchain Gözlemevi ve Forumu, bir Blockchain üzerindeki ulusal para birimlerinin dijital versiyonları için bir önemli bir açıklama yaptı. Ulusal para birimlerinin dijital versiyonlarını Blockchain’e kaydetmenin onların daha sonra akıllı sözleşmelerin ayrılmaz parçaları haline gelebilecekleri anlamına geldiğini belirten Avrupa Birliği Blockchain Gözlemevi ve Forumu, bunun tarafların bir vekil olarak bir kripto para birimi kullanmak zorunda kalmak yerine, bu para birimlerindeki doğrudan işlemler de dahil olmak üzere otomatik anlaşmalar oluşturmalarına izin vererek Blockchain potansiyelindeki yeniliklerin çoğunun kilidini açacağını kaydetti.

2018 Aralık ayında kripto para dostu fintech startup’ı Revolut, Litvanya Bankası aracılığıyla AB bankacılık lisansı aldı. Revolut’un Birleşik Krallık, Fransa, Almanya ve Polonya’daki müşterilerine gerçek bir cari hesap ve ön ödemesiz bir banka kartı sunması bekleniyor. Ek olarak müşterilerin depozitoları da Avrupa Mevduat Sigortası Programı kapsamında 100.000 Euro’ya (yaklaşık 113.500 $) kadar ödenecek.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Ömer Ergin
Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Coinkolik.com Yayın Koordinatörü olan Ömer Ergin, 1993 yılında Konya'da doğmuştur. KTO Karatay Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği mezunu olan Ömer, Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapmakta, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı sevmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Başlıklar