İrlanda Regülatörü, Meta'yı 256 Milyon Avroluk Para Cezasına Çarptırdı
Yükleniyor...

İrlanda Regülatörü, Meta’yı 256 Milyon Avroluk Para Cezasına Çarptırdı

İrlanda regülatörü, Meta'yı gizlilik endişeleri sebebiyle 265 milyon avroluk para cezasına çarptırdı.

meta 3

İrlanda regülatörü, Meta’yı gizlilik endişeleri sebebiyle 265 milyon avroluk para cezasına çarptırdı.

Avrupa regülatörlerinin Meta’ya verdiği cezalar, 1 milyar avroyu aşmış oldu.

İrlanda, Meta’yı Cezalandırdı

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Facebook ve Instagram’ın ana şirketi Meta, İrlandalı yetkililer tarafından kullanıcı verilerini kullandığı gerekçesiyle 265 milyon avroluk para cezasına çarptırıldı. Böylelikle Meta’nın Avrupalı yetkililerden almış olduğu ceza tutarı 1 milyar avroya ulaştı.

İrlanda Veri Koruma Komisyonu tarafından bugün açıklanan karara göre Meta, 500 milyondan fazla Facebook ve Instagram kullanıcısının ayrıntılarının çevrimiçi olarak yayınlamasından ötürü suçlu bulundu.

Son zamanlarda ekonomik sıkıntılar sebebiyle 11.000’den fazla personelinin işine son veren şirket, büyük bir para cezasıyla karşı karşıy kaldı. Şirketin net geliri geçtiğimiz sene 10.39 milyar dolar seviyesindeyken bu sene 6.69 milyar dolara geriledi.

106 ülkeden 533 milyon kullanıcının kişisel verileri, 2019 yılında bir hacker forumunda yayınlandı. O dönem Facebook ismiyle faaliyet gösteren şirket, güvenlik açıklarını düzelttiğini duyurdu.

Meta, kararı dikkatle incelediğini ve “insanların verilerinin gizliliğini ve güvenliğini korumanın işimizin işleyişi açısından temel olduğunu” söyledi.

“Yetkisiz veri aktarma işlemi kabul edilemez ve kurallarımıza aykırıdır. Bununla mücadelede meslektaşlarımızla çalışmaya devam edeceğiz”

AB regülatörleri daha önce şeffaflık gerekliliklerini yerine getirmediği için mesajlaşma hizmeti WhatsApp’a 225 milyon avro ve veri yasalarını ihlal ettiği ve çocukları korumadığı için Instagram’a 405 milyon avro para cezası vermişti.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x