Yükleniyor...

İsabetli Tahminleriyle Ünlü Modelin Güncel Versiyonu Artık Türkçe!

PlanB’nin Bitcoin (BTC) fiyatını isabetli bir biçimde tahmin etmesi nedeniyle ön plana çıkan Stok-Akış modelinin güncel sürümü Türkçeye çevrildi.

stok akış modeli artık türkçe bitcoin

PlanB’nin Bitcoin (BTC) fiyatını isabetli bir biçimde tahmin etmesi nedeniyle ön plana çıkan Stok-Akış modelinin güncel sürümü Türkçeye çevrildi. PlanB tarafından dün paylaşılan bir tweet’e göre “Stok Akış Çapraz Varlık Modeli” isimli makalenin Türkçe ve Japonca çevirileri de eklendi.

Makalenin Türkçe çevirisi Celil Öztürk (@cybrspcffrs) tarafından kaleme alındı. Makalenin bu versiyonuna Medium blog sayfasından ulaşmak mümkün.

Düşük Hata Payıyla Tahmin İmkanı

PlanB’nin Stok-Akış Modeli (S2F), fiyat verilerine dayanan çeşitli hesaplamalardan oluşuyor. Bilindiği üzere Bitcoin fiyatıyla S2F modeli arasındaki isabetli ilişki birçok analist tarafından da kabul ediliyor. Makalenin orijinal sürümü 2019 yılında Hüseyin Oğuz tarafından Türkçeye çevrilmişti.

PlanB geçtiğimiz haftalarda makaleyi güncellediğini açıklamıştı. Analist, son hesaplamaların çok daha yüksek fiyatlara işaret ettiğini de paylaştığı blog gönderisinde belirtmişti. Hesaplamalara göre S2Fx modelinde Bitcoin fiyatı ortalama 288 bin doları görecek. PlanB tahminlerinin doğru çıkması halinde ortalıktan kaybolacağını açıklamıştı. Bunun sebebi olarak ise yükselmeyle beraber kötü durumların yaşanacağını öne sürmüştü.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner