Yükleniyor...

İspanya Merkez Bankası: Bitcoin Etkin Bir Ödeme Yöntemi Değil

İspanya merkez bankası Banco de España (BDE), Bitcoin’in (BTC) etkin ödeme yöntemi olmadığını belirttiği bir rapor yayınladı.

Bitcoin 1

İspanya merkez bankası Banco de España (BDE), Bitcoin’in (BTC) etkin ödeme yöntemi olmadığını belirttiği bir rapor yayınladı.

BDE’nin raporunda, Lightning Network (LN) ağı gibi geliştirmelerle artık hızlanan ve daha ucuz olan kripto para birimi işlemlerindeki önemli geliştirmeler göz önüne alınmıyor. Bunun yerine Bitcoin ağının etkin bir ödeme sistemi olarak göremedikleri belirtiliyor. BDE’ye göre, Bitcoin’in merkezi olmayan doğası ve üçüncü tarafların işlemleri onaylamadaki yetersizliği kripto para biriminin toplu değer değişimini kolaylaştırmadaki yerini ciddi oranda sınırlandırıyor.

Merkezi Sistemler Daha Etkili

BDE’nin “Bitcoin: Ödeme sistemleri için bir çözüm veya bir sorun arayışı için bir çözüm mü?” başlıklı 35 sayfalık raporunda, merkeziyetsiz yapısının yoğun bir doğrulama sürecini doğurduğu bunun da sistemin verimliliği düşürdüğü belirtiliyor. BDE’nin raporuna göre, tarafların güvendiği aracılı merkezi sistemler daha ucuz sistemlerin oluşmasına olanak tanıyor.

Raporun yazarı, BDE’nin finansal inovasyon ve piyasa altyapıları genel müdür yardımcısı Carlos Conesa, uygun ödeme sistemlerinin iki taraf arasındaki fon transferlerini hızlı, güvenli ve uygun maliyetli bir şekilde yapılandırmasını kolaylaştırdığını savundu. Conesa’ya göre, Bitcoin ağı, işlemleri verimli bir şekilde çözemiyor.

Raporda, Conesa ayrıca Bitcoin ağının günlük sadece yaklaşık 600.000 işlem yapabileceğinden bahsederek, bunun yerleşik ödeme işleyicileri kıyasla oldukça düşük olduğunu savundu.

Bitcoin’in ödeme sistemi mükemmel olmasa da, öncü kripto para biriminin etkin ödeme yöntemi olarak ve ayrıca bir değer deposu olarak işlev görebileceğine inanan birçok analist var. Özel yatırımcılara danışmanlık hizmeti vermeye odaklanan finansal bir web sitesi olan ADVFN.com CEO’su Clem Chambers, son zamanlarda Bitcoin’i neden gerçek para olduğunu düşündüğünü açıkladı. Chambers, insanların kripto paradan çok fazla para kazandığını söyleyebileceklerini dile getirerek Bitcoin’in paranın tüm özelliklerine sahip olduğunu açıkladı. Bitcoin’in mükemmel bir değişim aracı olduğunu dile getiren Chambers, insanların kredi kartıyla ödeme gibi bir BTC ödemesini tersine çeviremediklerini söyledi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x