Yükleniyor...

İsrail, Dijital Ödemeleri Destekliyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), İran ve birçok ülke dijital dünyada harekete geçiyor.

Israil Dijital Odemeleri Destekliyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), İran ve birçok ülke dijital dünyada harekete geçiyor. Kripto dostu düzenlemeleriyle bilinen İsrail ise kripto paraları da içeren dijital ödemeleri teşvik etmek için ödemelere kısıtlama getiriyor.

Bugün İsrailli yetkili tarafından yapılan açıklamada; ülkedeki yasa dışı faaliyetlerle mücadele etmek ve dijital ödemeleri teşvik etmek amacıyla nakit ödemelere kısıtlama getirildiği belirtildi.

İsrail Dijital Ödeme ile Yasa Dışı Faaliyetlerin Önüne Geçmek İstiyor

2019 yılının Ocak ayından itibaren İsrailli işletmeler ve tüketiciler, Nakit Kullanımını Azaltma Yasası kapsamında limitli işlem yapabiliyor.

Daha önce İsrail tarafından alınan bu önlem, vergi kaçakçılığını, karaborsa faaliyetlerini ve kara para aklamayı daha kolay takip etmek için çıkarıldı. Yasadışı mücadelelerin karşısında bir avantaja dönüşen kripto para gibi dijital ödemeler sayesinde İsrail, işlemleri daha kolay takip edebiliyor. Bu nedenle de ülke vatandaşlarını ve işletmelerini dijital ödeme yapmaya yönlendiriyor.

Israil Dijital Odemeleri Destekliyor 1

İsrail’in bugün ticari işlemler için belirlediği nakit ödeme limitleri şöyle:

  • Ticari işlemler için 1.760 dolar veya 6.000 İsrail şekeli,
  • Kişisel işlemler için 4.400 dolar veya 15.000 İsrail şekeli.

İlerleyen dönemlerde, özel konut alımlarında kullanılan nakit miktarının 58.660 dolar veya 200.000 şekele indirilmesi ve stoklanmayı yasaklayan başka kısıtlamaların gelmesi bekleniyor. Bu arada, nakit para işlemlerine getirilen yeni limitler, bazıları tarafından ülkedeki kripto kabulü için iyi bir işaret olarak görülüyor.

İsrail Vergi Dairesi (ITA) adına yasayı uygulamaktan sorumlu olduğu bildirilen Tamar Bracha, geçtiğimiz günlerde Media Line’a nakit kullanımının sınırlandırılmasının suç faaliyetinin zorluğunu artıracağını ve şunları söyledi:

“Amaç, piyasadaki nakit akışkanlığını azaltmak, çünkü esas olarak suç örgütleri nakde güvenme eğiliminde.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x