Yükleniyor...

İsrail Merkezli Yazılım Firması, Kripto Para Fidyecilerine 250.000 Dolar Ödedi

İsrail Merkezli yazılım firması olan Sapiens'e Mart ve Nisan ayları arasında, hacker'lar tarafından fidye saldırısı gerçekleştirildi.

bilgisayar korsanlari bitcoin

İsrail Merkezli yazılım firması olan Sapiens’e Mart ve Nisan ayları arasında, hacker’lar tarafından fidye saldırısı gerçekleştirildi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İsrail merkezli şirketin sistemlerini kapatan hacker’ların, fidye olarak talep ettiği 250.000 dolar değerindeki Bitcoin’i (BTC) ödemek zorunda kalan şirket, ortalama 40.000 dolar olan fidye miktarının çok üzerinde bir fidye ödemiş oldu.

Nastaq ve Tel Aviv’de listelenen yazılım şirketi Sapiens International Core, Covid-19 salgının  dünya çapında yayılmasından sonra, şirket çalışanlarını evden çalıştırmaya başlamıştı. Dünya çapında yaklaşık 2.500 kişiye istihdam eden firmanın bir açığını bulan hacker’lar, şirketin sistemlerini ele geçirip fidye talebinde bulundu.

Özellikle salgın sonrası evden çalışmalarına devam eden şirketlere yönelik artan bu saldırılar sonucunda, fidye çeteleri milyonlarca dolar haksız para kazanıyorlar. Şirket sistemlerinin daha fazla kapalı kalmasını istemeyen ve diğer bir yandan da emniyet güçlerinin bu tür olayları hızlıca çözebileceğine inanmayan firma sahipleri, çözümü bilgisayar korsanlarının istediği fidyeyi ödemede buluyor. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için, özellikle gelen maillere çok dikkat etmeli ve bu uzağa düşmemek için elimizden geleni yapmalıyız.