Yükleniyor...

İşte 2020 Yılında Madencilik İçin En İyi Kripto Para Birimleri ve En Ucuz Ülkeler

Bitcoin en değerli kripto para birimi olabilir, ancak madencilik deyince en kolay veya en karlı kripto para birimi olarak kabul edilmemektedir.

madencilik gizlilik paraları

Bitcoin en değerli kripto para birimi olabilir, ancak madencilik deyince en kolay veya en karlı kripto para birimi olarak kabul edilmemektedir. Bu yazıda 2020 yılı için madencilikte en karlı ilk 5 kripto para birimi incelenecektir. Ayrıca kripto para madenciliği için en ucuz ülkeler de listelenecek olup, listede Türkiye’nin yeri de görülebilecektir.

Yukarıda belirttiğimiz gibi bu yazıda madencilik için en iyi 5 kripto para birimi ve elektriğin en ucuz olduğu ülkeler incelenecektir. Zira bu etmenler onları kripto para madenciliği platformları için mükemmel bir seçenek haline getirmektedir.

Madencilik İçin En İyi Kripto Para Birimleri:

 

Grin (GRIN)

GRIN, 2019’da başlatılan bir gizlilik odaklı bir paradır. Mimblewimble protokolü etrafında inşa edilmiştir, koinin protokolün “hafif” bir uygulaması olduğu söylenir. Diğer gizlilik paralarına kıyasla daha ölçeklenebilir ve daha az depolama yoğunluğu hedefler. Grin, ağda kalan işlem bilgilerinden kurtularak gizliliği sağlamayı vaat eder. Madencileri çekebilecek sınırsız para arzına sahiptir.

Algoritma: İş Kanıtı (PoW)

Hash Fonksiyonu: MimbleWimble

Madencilik Ödülü: Blok başına 60 GRIN

ZEC (ZCash)

ZCash, gizlilik odaklı bir kripto para birimidir, diğer paralarla karşılaştırıldığında daha fazla gizlilik odaklı özellikler sunar. 2016 yılında piyasaya sürülen para birimi, büyük borsalarda faaliyete geçti. Algoritması, madencilik grafik kartları kullanarak madenciliğe izin verdiği için herkes tarafından kazılabilir.

Algoritma: İş Kanıtı (PoW)

Hash Fonksiyonu: Equihash

Blok Madenciliği Ödülü: 10 ZEC

RavenCoin (RVN)

Ravencoin, George RR Martin’in kurgusal Westeros dünyasındaki küçük kargaların adını taşıyan, ilk 50 kripto para biriminden biridir. Bu para birimi 3 Ocak 2018’de başlatıldı. Bitcoin’den çatallanmıştır ve bu nedenle POW konsensüs protokolü de dahil olmak üzere aynı özelliklerin çoğunu içerir. Maksimum 21 milyar arzı olan varlığın şu anda 150 Milyon dolar civarında bir piyasa değeri vardır.

Algoritma: İş Kanıtı (PoW)

Hash Fonksiyonu: X16R

Blok Madenciliği Ödülü: 5.000 RVN

Monero (XMR)

Monero kripto para piyasasında 14. sırada yer alan, önde gelen gizlilik paralarından biridir. Bu kripto para devi 2014 yılında gizlilik odaklı, güvenli ve izlenemeyen bir kripto para birimi olarak piyasaya sürüldü. Kullanıcılarına fonları ve gizliliği üzerinde tam kontrol sağlayan para birimi, başkalarının bakiyeleri ve işlemleri görmesini engeller.

Algoritma: İş Kanıtı (PoW)

Hash Fonksiyonu: CryptoNightR

Blok Madenciliği Ödülü: 2.47 XMR

Ethereum Classic (VB)

Ethereum Classic, bir hacker’ın milyonlarca Ether’in çalınmasıyla sonuçlanan bir boşluktan yararlandığı, 2016 yılında çatallanan orijinal Ethereum blok zincirinin devamıdır. Bu çataldan Ethereum (ETH) ve Ethereum Classic (VB) oluşturulmuştur. VB, CoinMarketCap’teki kripto para birimleri arasında 17. sırada bulunmaktadır ve 1 milyar dolar civarında bir piyasa değerine sahiptir.

Algoritma: İş Kanıtı (PoW)

Hash Fonksiyonu: Ethash

Blok Madenciliği Ödülü: 4 VB

Kripto Para Madenciliği Yapmak İçin En Ucuz Ülkeler

2018’de dünyanın çeşitli yerlerinde Bitcoin madenciliği maliyeti hakkında bazı araştırmalar yapılmıştır. Aşağıda ülke bazında madencilik faaliyetlerini görebilirsiniz.

Madencilik için en karlı ve kolay kripto para birimleri listelense de, Bitcoin’in hala %60’ın üzerinde piyasa hakimiyeti ile en değerli kripto para birimi olduğu unutulmamalıdır.