Yükleniyor...
AL / SAT
Paribu İlk Adım
Anasayfa Kripto Para Borsaları İşte Dünyanın En Çok Güvenilen Kripto Para Borsası

İşte Dünyanın En Çok Güvenilen Kripto Para Borsası

ABONE OL:google-news

Twitter’da düzenlenen bir ankete göre, kripto para topluluğunun en çok güvendiği kripto para borsası açıklandı.

Bir Twitter anketine göre kripto para topluluğunun çoğu, kripto para birimlerini güvende tutmak için en çok Kraken’e güvendiklerini belirtti. Bir Twitter kullanıcısı tarafından yapılan anket Kraken, Binance, Coinbase ve diğer borsaları içeriyordu. Ankette katılımcılardan kripto paralarını güvende tutmak için en güvenli olduğunu düşündükleri borsayı seçmeleri istendi.

3.576 katılımcıdan %31,1’i Kraken’ı, % 29,6’sı Binance‘i seçerken,%25,2’si Coinbase’i tercih etti. “Diğer” seçeceğini oranı ise %14,1 oldu.

Saldırıların Odağında Borsalar Var

Kripto para borsaları geçmişten bu yana bilgisayar korsanları tarafından birçok saldırıya maruz kaldı ve hatta kalmaya devam ediyor. Bilindiği üzere en son Kucoin hack olayı yaşanmıştı. Bunlar, çoğu zaman kurtarılamayan milyonlarca dolarlık kullanıcı fonunun kaybına yol açtı. Coinbase, bu yıl Temmuz ayında 280.000 dolarlık Bitcoin hırsızlığı girişimini durdurmayı başarırken, Binance Mayıs 2019’da 7000’den fazla Bitcoin’in kaybedildiği bir hack olayı yaşadı.

Bu olaylar nedeniyle, kripto para topluluğunun öne çıkan isimleri, kullanıcıları paralarını kendi cüzdanlarında tutmaya teşvik ettiler çünkü başkaları anahtarınıza sahip olduğu an kripto paralarınız güvende değil demektir. “Not your keys, not your Bitcoin” sözleri de buradan gelmektedir. Temelde çevrimdışı donanım cüzdanları olan soğuk cüzdanlar, son zamanlarda fon kaybını azaltmaya yardımcı olmak için kullanılabilir hale geldi ve özellikle büyük miktarlarda kripto para birimlerini güvenli bir şekilde saklamak için gün geçtikçe daha popüler bir seçenek olarak kabul ediliyor.

Kullanıcılar Neden Kraken’i Tercih Ediyor?

Bu anketin sonucu pek de şaşırtıcı değil çünkü Coinbase sektördeki en güvenli borsalardan biri olarak kabul edilmesine rağmen, Kraken, kurulduğundan bu yana hiç hacklenmemiş çok az sayıdaki borsadan birisi. Bu, kısmen borsanın; kullanıcılarının fonlarının çoğunu çevrimdışı olarak soğuk cüzdanlarda saklamasından kaynaklanıyor olabilir; bu, bilgisayar korsanları tarafından kullanıcıların fonlarını çalma tehdidini önlemek için diğer borsaların benimsemeleri gereken önemli bir strateji olmalıdır.

Bir başka seçenek de merkezi kontrole sahip olmayan merkeziyetiz borsalardır (DEX). Bu borsalarda gözetim sağlanmadığı için borsaya para göndermeye gerek kalmaz. Sonuç olarak, bilgisayar korsanları bu tür borsaları para çalmak için hack’leyemez, bu da onları nispeten güvenli kılar. CoinGecko’nun 3. çeyrek raporunun gösterdiği gibi, DeFi pazarının büyümesi ve daha popüler hale gelmesinin önemli nedenlerinden biri de bu olabilir.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.
KaynakZyCrypto
Neşe Yavuz
Neşe Yavuz
Neşe, 1989 yılında İzmir’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu olan Neşe, mezun olduğundan beri medya sektöründe çalışmalar yürütüyor. Özellikle son yıllarda kripto paralara olan ilgisi nedeniyle, bu alanda çalışmalar gerçekleştiriyor. Neşe, Coinkolik.com'da editör olarak kripto ile ilgili yazıları paylaşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Başlıklar