Yükleniyor...

İstifa Piyasaları Nasıl Etkiledi? Dolar ve Euro’da Durum Ne?

Dün akşam saatlerinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Instagram hesabı üzerinden bir açıklama yayınlayarak istifasını duyurmuştu.

dolar euro fiyatları

Dün akşam saatlerinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Instagram hesabı üzerinden bir açıklama yayınlayarak istifasını duyurmuştu. Açıklamanın ardından herhangi bir resmi kurumdan onaylama gelmese de dolarda düşüş yaşanmıştı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Instagram hesabından paylaştığı istifa duyurusu dün Türkiye’nin gündemine oturdu. Ankara’dan istifaya dair herhangi bir açıklama hala gelmedi. Henüz olayın detayları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ne karar vereceği bilinmiyor.

Dolar/TL kuru yazının yazıldığı sırada 8.26 seviyesinde. Dün, istifanın hemen öncesinde dolar 8.52 Türk Lirası’ndan işlem görüyordu. Bu sert bir düşüşe işaret ediyor. Tabi bu düşüşe etki eden tek şey Albayrak’ın istifası değil. Aynı zamanda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yeni Başkanı Naci Ağbal da sabah saatlerinde göreviyle alakalı ilk açıklamayı yaptı.

Ağbal’dan İlk Açıklama Geldi

Sabah saatlerinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yeni Başkanı Naci Ağbal, ilk açıklamayı yaptı. Ağbal yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

“19 Kasım 2020 tarihli Para Politikası Kurulu toplantısına kadar mevcut durum ve beklentiler gözden geçirilip, gelişmeler de yakından takip edilerek; oluşacak veri ve değerlendirmeler ışığında gerekli politika kararları alınacaktır.”

Başkan Ağbal, açıklamasında Merkez Bankası olarak temel amacın fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmek olduğunu ifade etti. Bunun içinse tüm politika araçlarının kararlılıkla kullanılacağının üzerinde durdu.

Merkez Bankası’ndan gelen bu açıklama doğrultusunda Euro’da da düşüş yaşandı. Yazının yazıldığı sırada Euro/TL yüzde 3,7 azalışla 9,75 dolardan işlem görüyordu. Sterlin/TL’de ise yüzde 3,5 değer kaybı var.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner