Yükleniyor...

İsveç Merkez Bankası Kendi Kripto Para Birimini Piyasaya Sürüyor

İsveç merkez bankası, yayınlanan yakın tarihli bir rapora göre, e-krona adlı yeni bir kripto para birimi çıkarmak için Accenture ile yeni bir ortaklık yapmayı planlıyorlar.

e krona kripto para işveç

İsveç merkez bankası, yayınlanan yakın tarihli bir rapora göre, e-krona adlı yeni bir kripto para birimi çıkarmak için Accenture ile yeni bir ortaklık yapmayı planlıyorlar. İsveç, para birimini temel alarak dijital bir varlık başlatmakta büyük bir avantaja sahiptir, çünkü ülke nakit ödemelerini geride bırakma konusunda en gelişmiş ülkelerden biridir.

İsveç Merkez Bankası e-Krona Projesini Piyasaya Sürebilir

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler, yerel fiat para birimleri ile yan yana çalışacak çeşitli dijital para birimleri yayınlama olasılığını analiz ediyor. İsveç, merkez bankasının dijital para biriminin (CBDC) etkisini test etmek ve analiz etmek isteyen ülkelerden biridir.

Riksbank tarafından yayınlanan açıklamada, asıl amaç bankanın bir e-krona’nın sağlayabileceği olanaklar hakkındaki bilgisini genişletmek olduğu bildirildi. Bu konuda, İsveç Merkez Bankası şu açıklamayı yaptı:

E-krona pilot projesinin temel amacı, bankanın e-krona’nın teknolojik kabiliyetlerini anlama becerisini genişletmektir.

Yeni Kripto Para Birimi Hızlıca Kabul Görebilir

Daha önce de belirtildiği gibi, ülkede nakit kullanımı azalmaktadır. Bu durum, merkez bankasını, nüfusu için dijital bir e-krona düzenlemenin mantıklı olup olmadığını analiz etmeye itmiştir.

İsveç, CBDC olasılığını analiz eden dünyadaki ilk ülke değil. Örneğin, Çin, Ukrayna ve hatta İngiltere, kendi dijital para birimlerini ihraç etmenin risklerini ve faydalarını inceliyorlar.

Riskler Avantajlardan Daha Büyük

İsviçre Hükümeti’ne göre, bir elektronik İsviçre frangı ihracı yapmanın riskleri ekonomik faydalardan daha büyük. İsviçre Ulusal Bankası, halk için dijital bir İsviçre Frangı başlatma olasılığını analiz ediyor. Bununla birlikte, çalışmalarının sonuçları, dijital parayla ilişkili yan risklere kıyasla birçok avantaja sahip olduğunu göstermiştir. İsviçre kabinesi dijital frangı hakkında şu yorumda bulundu:

Evrensel olarak erişilebilir merkez bankası dijital para birimi şu anda İsviçre’ye ek bir fayda getirmeyecek. Bunun yerine, özellikle finansal istikrar açısından yeni risklere yol açacaktır. Bu kamu için iyi bir fikir olmasa da, finansal şirketler dijital frang ile çalışmaya başlamak isteyebilir. Merkez bankası dijital para birimini, vergi tahsilatını iyileştirmek, para politikasının etkinliğini artırmak ve nüfus ve harcamaları üzerinde daha geniş kontrol sağlamak için kullanılabilir.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x