Yükleniyor...

İsviçre’nin Kripto Para ETP Kararı Bitcoin ETF’sini Etkiler mi?

Bu hafta İsviçre'nin Zürih merkezli ana borsası olan SIX İsveç Borsası, kripto borsa yatırımlı ürün (ETP) listesini onayladı.

Bitcoin ETF Kararı

Bu hafta İsviçre’nin Zürih merkezli ana borsası olan SIX İsveç Borsası, kripto borsa yatırımlı ürün (ETP) listesini onayladı.

Coinbase endeksi ve Bitwise Hold 10 gibi Amum ETP’si Bitcoin (BTC), Ripple (XRP), Litecoin (LTC), Bitcoin Cash (BCH) ve Ethereum (ETH) içeren beş kripto paranın değerini temsil ediyor. Amun ETP’sindeki yatırımcılar, yatırım şirketi tarafından belirlenen şartları ve kriterleri karşılayan bir sepet kripto parası tutacak.

“Hisse senedi veya altın gibi gerçek varlıklardan farklı olarak bir endeksin kendi fiyatı yoktur, ancak kendi özel hesaplama metodolojisine göre varlıkların fiyatını temsil eden bir değer gösterir. Örneğin, S&P 500, tüm S&P 500 hisselerinin düzeltilmiş piyasa değerinin toplanması ve daha sonra Standard & Poor’s tarafından geliştirilen özel bir belirteçe bölünmesiyle hesaplanır.”

Amum ETP Kararı Bitcoin ETF Kararını Etkiler mi?

Bunun kısa cevabı hayır. Amun ETP, hem kurumsal yatırımcıların hem de akredite perakende tüccarlarının vesayetçi gereklilikleri olmadan ve ek düzenleyici engelleriyle uğraşmadan dijital varlıklara yatırım yapmalarına izin vermesi açısından bir borsada işlem gören fonlara (ETF) benzemektedir.

SIX İsviçre Borsası’nda işlem gören HODL ETP, halka açık normal borsada işlem görecek ve yatırımcıların HODL ETP’de kripto para piyasasına dolaylı olarak yatırım yapmalarını ve satın alım yapmalarını sağlayacak.

Amun’un kurucu ortağı ve CEO’su Hany Rashwan, “Amun ETP, sadece menkul kıymetlere yatırım yapmakla sınırlı olan veya dijital varlıkların kripto para birimi için gözetim kurmak isteyen kurumsal yatırımcılara verilecek. Ayrıca, yerel düzenleyici engelleri nedeniyle şu anda kripto para borsasına erişimi olmayan perakende yatırımcılarına erişim sağlayacak[…]” dedi.

İsviçre’nin ana borsalarından birinin kripto para ETP’sini onaylaması kripto para sektörü için olumlu olsa da başka bir ETP onayı ABD pazarında Grayscale Investment’ın Bitcoin Yatırım Ortaklığı’na ait.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner