Yükleniyor...

İsviçre, Nakit Parayı Referanduma Taşıyor

İsviçre'deki dijital para karşıtlarının yeterli imzayı toplamasının ardından hükümet, nakit parayı anayasal güvence altına almak için referanduma gidecek.

Isvicre frangi

İsviçre’deki dijital para karşıtlarının yeterli imzayı toplamasının ardından hükümet, nakit parayı anayasal güvence altına almak için referanduma gidecek.

Bitcoin ve beraberinde yükselen altcoin’ler, kripto paraların popülaritesini artırdı. Kripto paralar ile küresel çapta yaygınlaşan dijital para tanımı, geleneksel finansı da etkisi altına aldı. İsviçre’de bir grup, yaklaşık 150 bin imza toplayarak dijital paraya karşı nakit paranın korunmasını talep etti.

100 binden fazla imzanın toplanması neticesinde, İsviçre hükümeti nakit parayı anayasal güvence altına almak için referanduma gitmeye karar verdi.

İsviçre, Referanduma Gidecek

İsviçre Özgürlük Hareketi adlı bir grubun başlattığı imza kampanyası sonuç verdi. Bu kampanya, dijital para birimlerinin artan popülaritesinde ülkenin resmi parasının korunmasını talep ediyordu. 150 bine yakın kişinin imza atmasıyla kampanya referanduma dönüştü.

İsviçre hükümeti, dijital para karşıtlarının 100 binden fazla imza toplamasını dikkate aldı ve referanduma gidileceğinin sinyalini verdi. İsviçre’deki vatandaşların para birimlerine karşı yaklaşımları, oldukça tutucu bir durumda. Federal Konsey, nakdin ekonomi ve toplum için öneminin farkında olduğunu söyledi.

Kişi başına en çok nakit para tutan ülke olan İsviçre’de, nakit para biriminin anayasal güvenceye alınması için halk oylamasına gidilecek. Referandumdan çıkacak olası sonuca göre, dijital para birimlerinin artan kullanımında nakit paranın mevcudiyeti anayasada korunacak.

İsviçre hükümeti, dijital para karşıtlarının nakit para hakkındaki tedirginliğini anladığını söyledi. Ayrıca hükümet, İsviçre frangı hakkındaki bu talebi anayasal düzeye taşımaya hazır olduğunu belirtti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner