Yükleniyor...

İtalya, Kripto Düzenlemelerini Sıkılaştırıyor

İtalya, 2023'ten itibaren kripto düzenlenmesini sertleştirmeye ve kripto ticareti üzerindeki vergilendirmeyi genişletmeye hazırlanıyor.

Italya Kripto Duzenlemelerini Sikilastiriyor

İtalya, 2023’ten itibaren kripto düzenlenmesini sertleştirmeye ve kripto ticareti üzerindeki vergilendirmeyi genişletmeye hazırlanıyor.

Yeni büyüyen kripto sektörü için ülkelerin bir çoğunda netlik kazanmış düzenlemeler bulunmuyor. Bu konuda çalışmalarını yürüten ülkeler, faaliyet alanını genişletmek ve yatırımcıları korumak amacıyla yeni düzenlemeler getiriyor.

İtalya, Kripto Düzenlemelerine El Atıyor

İtalya, Portekiz gibi ülkelerin benzer hamlelerini takiben 2023’ten itibaren dijital varlıkların düzenlenmesini sertleştirmeye ve kripto ticareti üzerindeki vergilendirme sistemini değiştiriyor.

Ülkenin önerilen 2023 bütçesindeki bir madde, 2.000 euro’dan daha büyük karlar için sermaye kazançları üzerindeki yüzde 26’lık vergiyi dijital varlıklara genişletmeyi planlıyor. Kripto varlıklar, şimdiye kadar İtalya’nın vergi makamları tarafından yabancı para birimi olarak değerlendiriliyordu ve bu da daha düşük bir vergilendirme anlamına geliyordu.

kripto para

Başbakan Giorgia Meloni hükümeti tarafından öne sürülen tasarı, vergi mükelleflerine 1 Ocak 2023 itibariyle varlıklarının değerini yüzde 14 vergi ödeyerek beyan etme seçeneği de sunuyor. Amaç, İtalyanları vergi beyannamelerinde dijital varlıklarını beyan etmeye teşvik etmek. Parlamentoda değiştirilebilecek olan yasa önerisi, açıklama yükümlülüklerini de içeriyor ve damga vergisini kripto para birimlerine genişletiyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner