Yükleniyor...
AL / SAT
Anasayfa Kripto Para Haberleri İtalya'da Bankalar Blok Zinciri Kullanacak

İtalya’da Bankalar Blok Zinciri Kullanacak

ABONE OL:google-news

İtalya’dan blok zinciri ile alakalı güzel bir haber geldi. İtalya’da ki bankalardan oluşan bir konsorsiyum, bankalar arası operasyonları hızlandırmak için blok zincirine dayalı sistemin denemesini başarı ile tamamladı.

Bankalar arası Spunta projesi olarak bilinen bu projede 14 farklı banka yer alıyor. R3 blok zinciri konsorsiyumu tarafından geliştirilen bu uygulama ise dağıtılmış defter teknolojisini kullanmakta. Uygulama NTT Data Italia tarafından geliştirildi ve merkezi olmayan depolama platformu Sia’da projeye katkıda bulundu. 10 aylık test sürecinde ise 1,2 milyon blokun test edildiği ve başarı sağlandığı belirtiliyor.

Hız, Verimlilik ve Şeffaflık

Blok zinciri teknolojisi doğru kullanıldığında hız, verimlilik ve şeffaflık sağlamaktadır. Gigabytelarca veriyi doğru bir şekilde ve şeffaflık ilkesinde karşı tarafa ulaştırmaktadır.

R3 CEO’su David Rutter yaptığı açıklamada: “ABI laboratuarı ile ortaklaşa çalışıyoruz ve işlenen verileri test ediyoruz. Proje gerçekleşirse İtalyan bankalarının uyumsuz sürecini ortadan kalkacak. Bununla beraber bankalar da operasyonel masraflarını ortadan kaldırmış oluyor. Diğer yandan veriler de tüm sistemde açık bir şekilde gözükmekte.”

Spunta Projesinin araştırma ve geliştirme çalışmaları ABI Laboratuarında yapılmakta. Projenin bir sonraki aşamasında ise bankaların günlük işlemlerinde de blok zinciri kullanılması hedefleniyor.

Geçtiğimiz yıl ise yine birkaç banka (HSBC ve BBVA gibi bankalarda mevcut) kıtalar arası ödeme için yine benzer bir teknoloji için R3’den yardım almıştı.

Coinkolik Yorumu

Proje başarılı bir şekilde hayata geçirilmesi durumunda bankalar arasında ki işlemler hem daha güvenilir hemde daha hızlı olacaktır. Yine bankaların operasyonel masrafları da yarı yarıya düşecektir. R3 bu noktada hizmet veren kaliteli bir şirket. Daha önce de benzer projeleri başarılı ile gerçekleştirdi.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Avatar
Doğukan Kozbahttps://www.coinkolik.com
Bilgisayar teknolojilerini yakından takip eden ve kripto paralar hakkında araştırmalar yapan birisiyim. İngilizce İşletme bölümü mezunuyum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Başlıklar