Yükleniyor...

Janet Yellen Kripto Paralar Hakkında Yeniden Konuştu

ABD Hazine Bakanı Adayı Janet Yellen, perşembe günü kripto paralar hakkında yeniden konuştu

janet yellen kripto paralar hakkinda yeniden konustu 4

ABD Hazine Bakanı Adayı Janet Yellen, perşembe günü kripto paralar hakkında yeniden konuştu. Yellen yaptığı konuşmada, kripto para birimlerinin “finansal sistemin verimliliğini artırma” potansiyeline vurgu yaptı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Geçtiğimiz salı günü, kripto paraların terörizm finansmanında kullandığını söylemesiyle büyük tepki toplayan ABD Hazine Bakanı Adayı Janet Yellen, yeniden kripto paralar hakkında konuştu. Yellen bu sefer kripto paraların hem avantajlarına hem de dezavantajlarına değindi. Yellen şunları söyledi:

Bitcoin ve diğer dijital ve kripto para birimleri dünya çapında finansal işlemler sağlıyor. Birçok teknolojik gelişme gibi, bu da ABD ve müttefiklerimiz için potansiyel faydalar sunuyor… Aynı zamanda, mevcut finansal sistemi aşmak ve Amerikan çıkarlarını baltalamak isteyen devletler ve devlet dışı aktörler için fırsatlar da sunuyor. Örneğin, Çin Merkez Bankası ilk dijital para birimini yeni çıkardı.”

Yellen, fayda ve riskler hakkındaki görüşlerinin derinleştirilmesi istendiğinde şunları söyledi:

“Kripto para birimlerinin ve diğer dijital varlıkların faydalarını ve finansal sistemin verimliliğini artırmak için sahip olmaları gereken potansiyeli dikkate almamızın önemli olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda, terörizmi finanse etmek, kara para aklamayı kolaylaştırmak ve ABD ulusal güvenlik çıkarlarını ve ABD ile uluslararası finans sistemlerinin bütünlüğünü tehdit eden kötü niyetli faaliyetleri desteklemek için kullanılabileceklerini biliyoruz. Kötü niyetli ve yasadışı faaliyetler için kullanımlarını sınırlarken, meşru faaliyetler için kullanımlarını nasıl teşvik edeceğimize yakından bakmamız gerektiğini düşünüyorum.”

Yellen, vurguladığı noktaları etkili bir düzenleyici çerçeveye oturtmak için düzenleyici kurumlarla yakın temasta olacağını söyledi:

“Doğrulanırsa, Federal Rezerv Kurulu ve diğer federal bankacılık ve menkul kıymet düzenleyicileri ile bunlar ve diğer fintech yenilikleri için etkili bir düzenleyici çerçevenin nasıl uygulanacağı konusunda yakın bir şekilde çalışmayı planlıyorum.”


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x