Yükleniyor...

Japon Politikacılardan Dijital Yen İsteği

Bazı Japon politikacılar Çin'in dijital yuan'ına karşı koymak için bir dijital yen istiyorlar.

Japonya Politikacılardan Dijital Yen İsteği

Bazı Japon politikacılar Çin’in dijital yuan’ına karşı koymak için bir dijital yen istiyorlar. Japonya’nın iktidardaki Liberal Demokrat Partisi’ndeki bir grup politikacı, önümüzdeki hafta hükümete Japonya’nın dijital yen yayınlamaya hazırlanmasını ve konuyu bu yılki G7 toplantılarında bir konu olarak gündeme getirmesi gerektiğini belirten bir teklif sunmayı planlıyor.

Dijital Yen Konusunda Israrcılar

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Dijital yeni savunan grup, eski ekonomi bakanı Akira Amari tarafından yönetiliyor. Amari şu ifadeleri kullanıyor:

“Dolar yerleşimi önderliğinde istikrarlı bir dünyada yaşıyoruz. Böyle bir vakıf çökerse ve Çin’in hamlesi para üstünlüğü mücadelesine yol açarsa nasıl cevap vermeliyiz? Japonya, ABD ile yakın koordinasyon içinde çalışmalıdır. Bu tür çabaların bir parçası olarak, ABD’den G7 gündemine dijital para birimlerini koymasını istemeliyiz.”

Yamamoto da Açıklama Yaptı

Liberal Demokrat Partisi’nin Finans ve Bankacılık Sistemleri Araştırma Komisyonu Başkanı Kozo Yamamato da konuyla alakalı açıklamalarda bulundu. Yamamoto şunları söyledi:

“Ne kadar erken o kadar iyi. Hükümetin politika yönergelerine dahil edilecek teklifler hazırlayacağız ve umarım 2-3 yıl içinde gerçekleşmesini sağlayacağız.”

Merkez Bankası Dijital Para Birimlerine (CBDC) olan ihtiyaç giderek artarken, Çin dışında çoğu ülke hala kendi CBDC’lerini geliştirmenin sadece ilk aşamasındalar. Şu ana kadar kaydedilen ilerleme göz önüne alındığında, ABD veya Japonya’nın yakın zamanda dijital yen ya da dijital dolar gibi bir para birimi yayınlamasını beklememeliyiz.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x