Yükleniyor...

Japon Yetkililer, Dijital Yenin Geleceği Hakkında Konuştu, Tarih Verdi

Japonya, Merkez Bankası'nın 2022'nin sonuna kadar dijital yen ihraç etmesinin olası beklentilerini değerlendirdi.

dijital yen cbdc

Japonya, Merkez Bankası’nın 2022’nin sonuna kadar dijital yen ihraç etmesinin olası beklentilerini değerlendirdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Asya kıtası son zamanlarda Bitcoin, madencilik ve diğer dijital para birimleri ile ilgili gelişmeler açısından zengin durumda. Bu ülkelerden biri de dünyanın teknolojik olarak en gelişmiş ülkelerinden biri olan Japonya’dır. Son kripto para birimi gelişmeleri ülkenin finans sektörünü de etkiledi.

Japonya ekonomisi, perakendecilerin farklı bankacılık dışı çevrimiçi ödeme yöntemleri teklifleri nedeniyle şimdiden büyük değişiklikler geçiriyor. Bu durum ticari bankalar için risk oluşturmaktadır. Buna paralel bir konu, CBDC’nin uygulanmasıdır. Örneğin, iktidardaki Liberal Demokrat Parti’nin dijital para birimi grubundan Hideki Murai, Reuters’e verdiği bir röportajda, hükümetin gelecek yılın sonuna kadar Japonya’da bir CBDC’nin nasıl görüneceğine dair daha net bir fikre sahip olacağını söyledi.

Murai ayrıca durumun, geleneksel borç verenler ile çevrimiçi ödeme platformlarının operatörleri arasında bir savaşa yol açabileceğini de kaydetti. Yapısının belirsizliği ve finansal kurumlar üzerindeki etkisi nedeniyle bir CBDC ihraç etmek için hemen bir karar alınmayacağını da söyledi. Japonya Merkez Bankası ile ilgili konulara da değindi.

Japonya Merkez Bankası’nın bu yıl Nisan ayında dijital para birimi merkez bankası (CBDC) ile denemenin ilk aşamasına başladığı ve ikincisinin gelecek yıl için hazırlandığı biliniyor.

Murai’ye göre soru, dijital yen’in özel sektöre müdahale edip etmeyeceği. Japonya Merkez Bankası’nın CBDC ihracı, Japonya’nın finansal sistemi üzerinde güçlü bir etkiye sahip olacaktır. Murai, Japonya Merkez Bankası’nın, Çin’in dijital yuan ihraç etmedeki hızlı ilerlemesine karşı koymak için dijital yenin diğer gelişmiş ülkelerin CBDC’leri ile uyumluluğunu sağlaması gerektiğini de sözlerine ekledi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x