Yükleniyor...

Japonya, Çin’in Dijital Parasını Yenmek İçin ABD’yi Yardıma Çağırdı

Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin iktidar partisindeki üst düzey bir milletvekiline göre, Çin’in planlanan dijital para biriminin potansiyel etkisini azaltmak için Japonya'nın ABD ile daha yakın işbirliği kurmaya ihtiyacı var.

Japonya Çin’in Dijital Parasını Yenmek İçin ABD’yi Yardıma Çağırdı

Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin iktidar partisindeki üst düzey bir milletvekiline göre, Çin’in planlanan dijital para biriminin potansiyel etkisini azaltmak için Japonya’nın ABD ile daha yakın işbirliği kurmaya ihtiyacı var.

Cuma günü Japonya’da dijital para kullanımını arttırmaya yönelik tekliflerin yayınlanmasından önce konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı Norihiro Nakayama, Federal Rezerv’in dijital bankada Japonya Bankası dahil altı diğer merkez bankasıyla ortaklık yapmasını umduğunu söyledi. İktidar partisi grubunun önerilerini hazırlayan üst düzey üyesi Nakayama, şunları söyledi:

 “Dijital yuanın mevcut küresel rezerv para birimi sistemi ve para hegemonyası için bir meydan okuma olduğunu düşünüyoruz. ABD olmadan Çin’in mevcut rezerv para birimine ve uluslararası yerleşim sistemine meydan okuma çabalarına karşı koyamayız.”

Japonya Endişe Duyuyor

Japonya’daki politikacılar yuan konusunda endişe ediyor. Çin’in planı ve Facebook’un Libra para birimini başlatma çabaları, dünya genelinde merkez bankalarının dijital para birimlerinin nasıl işleyeceği ve etkilerinin ne olabileceği konusunda çalışmalarını hızlandırmaya yöneltti. Nakayama, “Çin’de 1,4 milyar insan var, Kemer ve Yol Projesi ile dijital yuan standart haline gelebilir” dedi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner