Yükleniyor...

Japonya, G20 Sonrasında Görüşmeleri Hızlandırdı

Maliye bakanları ve merkez bankası yöneticilerinin G-20 zirvesinde kripto para birimi düzenlemelerini görüşmeleri, Japonya’nın bu süreci hızlandırması için çalışmalar yapmaya başlamasını sağladı.

Japonya G20 Sonrasında Görüşmeleri Hızlandırdı

Maliye bakanları ve merkez bankası yöneticilerinin G-20 zirvesinde kripto para birimi düzenlemelerini görüşmeleri, Japonya’nın bu süreci hızlandırması için çalışmalar yapmaya başlamasını sağladı. Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi; Japonya Merkez Bankası (BOJ), Maliye Bakanlığı (MOF) ve Finansal Hizmetler Ajansı (FSA) liderler ile bir dizi toplantı gerçekleştirdi. Yetkililer ülkenin devlet tarafından onaylanmış bir dijital para birimi ortaya koymasına gerek olup olmadığını belirlemek için görüşmeler düzenledi.

Tartışılan konular arasında merkez bankası dijital para birimini (CBDC) kucaklayan Japon hükümetinin dünya ekonomisini nasıl etkileyeceği yer alıyor. Çok sayıda kripto borsasının yükselişine rağmen, ABD doları fiili küresel para birimi olmaya devam ediyor.

Japonya Her Zaman Lider Oldu

Kripto para biriminin doğum yeri olan Japonya, blockchain teknolojisini kullanma konusunda genellikle küresel anlamda bir adım önde yer aldı. Japonya’nın ekonomisi dijital para birimini benimseme ve kullanma anlamında büyük fayda sağlayabilir. Bununla birlikte, ülke diğer ülkeler gibi, bu tür para birimleri daha yaygın hale geldiğinden, hackleme, mali suçlar ve kara para aklama konusunda da aynı endişelerle karşı karşıyadır.

Bu konuların ele alınması için son toplantı ocak ayında yapıldı. Katılanlar arasında FSA uluslararası İlişkiler Bakan Yardımcısı Ryozo Himino, Uluslararası İlişkiler Maliye Bakan Yardımcısı Yoshiki Takeuchi ve BOJ Uluslararası İlişkiler Müdürü Shinichi Uchida da vardı.

Özellikle BOJ, Japonya için dijital para birimi ortaya çıkarmaya hazır görünüyor. Vali Haruhiko Kuroda daha önce Japonya’da devlet tarafından onaylanmış bir dijital para birimine talep olmadığını, ancak düzenleyici zorluklar ve riskler doğru bir şekilde ele alındığında buna ihtiyaç olunabileceğini dile getirmişti.

Diğer Ülkeler de Benimseme Yolunda

Yurtdışındaki gelişmeler Japonya’da bu tartışmaları körükleyebilir. Çin Halk Bankası, dijital yuan işlemlerini değerlendirmek için iki yıllık bir pilot program başlattı. Pekin, Çin’deki herhangi bir dijital para biriminin yuanı tamamlayacağını açıksa ifade etmişti. Bununla beraber İngiltere Bankası, Avrupa Merkez Bankası ve İsveç, Kanada ve İsviçre’deki merkez bankaları, Uluslararası Ödemeler Bankası ile dijital para birimleri üzerinde ortak bir çalışma yapacaklarını açıkladı. Bu arada ABD İç Gelir Servisi, Mart ayında bir kripto para birimi zirvesi düzenlemeye hazırlanıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner