Yükleniyor...

Japonya Merkez Bankası, Dijital Para Birimi Denemelerine Başladığını Duyurdu

Japonya Merkez Bankası, Pazartesi günü merkez bankası dijital para birimi (CBDC) denemelerinin 1.

japonya

Japonya Merkez Bankası, Pazartesi günü merkez bankası dijital para birimi (CBDC) denemelerinin 1. aşamasına başladığını duyurdu.

Denemelerin ilk aşaması, ödeme aracı olarak CBDC’nin düzenleme, dağıtım ve ödeme gibi temel işlevlerini test etmeye odaklanacak. Aşama 1, Mart 2022’ye kadar yürütülecek.

Japonya Merkez Bankası daha sonra, geçen Ekim ayında duyurduğu üzere, CBDC’nin daha ayrıntılı işlevlerini test etmek için 2. aşamaya geçecek. Gerekli gördüğü takdirde merkez bankası, özel işletmelerin ve son kullanıcıların bir pilot programa katılacağı 3. aşamaya geçecek.

Merkez bankasının genel müdürü Shinichi Uchida geçen ay yaptığı açıklamada, Japonya Merkez Bankası’nın şu anda bir CBDC yayınlama planı olmadığını ancak gelecekte ihtiyaç ortaya çıkması durumunda hazırlıklı olmak istediklerini söyledi. Uchida şu ifadeleri kullandı:

“Bu aşamada deney başlatmanın gerekli bir adım olduğuna inanıyoruz. Yurtiçi ve yurtdışındaki teknolojik gelişmeler de dahil olmak üzere mevcut etkenler göz önüne alındığında, CBDC’nin bir ödeme ve çözüm aracı sağlaması ve bu tür sistemlerin küresel standartlar haline gelmesi için makul bir olasılık bulunuyor.”

Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, dijital para birimleri geliştirmeye odaklanıyor. Şu anda Çin, altı yılı aşkın araştırma ve geliştirmeden sonra dijital yuanı piyasaya sürmeye en yakın ülke olarak daha yakın olduğu için sürüye liderlik ediyor. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner