Yükleniyor...

Japonya Merkez Bankası’ndan Dijital Paralara İlişkin Önemli Açıklama

Japonya Merkez Bankası (BOJ) başkan yardımcısı Masayoshi Amamiya geçtiğimiz günlerde merkez bankası temelli dijital paralara (CBDC) yönelik olumsuz duruşunu yineledi.

Japonya Merkez Bankası

Japonya Merkez Bankası (BOJ) başkan yardımcısı Masayoshi Amamiya geçtiğimiz günlerde merkez bankası temelli dijital paralara (CBDC) yönelik olumsuz duruşunu yineledi.

Cumartesi günü Japonya’nın merkezi Nagoya’da yapılan bir toplantıda konuşan Amamiya, bu tür dijital para birimlerinin mevcut parasal sistemleri iyileştirme olasılığının düşük olduğunu iddia ederek CBDC’lerin kullanımı konusunda şüphelerini dile getirdi. Amamiya, BOJ’in dijital para birimleri çıkarmayı planlamadıklarını da belirtti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bazı finans uzmanları, merkez bankalarının faiz oranlarının sıfıra düşmesiyle ekonomiyi kontrol etmek için bir araç olarak bir CBDC’yi düşündüklerini dile getiriyor. Bu teoriye göre, bir CBDC, merkez bankalarının bireylerden ve firmalardan mevduatlara daha fazla faiz uygulayarak ekonomiyi canlandırmasını ve böylece daha fazla para harcamasını sağlayabilir.

Amamiya, merkez bankaları tarafından çıkarılan dijital para birimleri üzerindeki faiz artırımının sadece merkez bankalarının mali sistemden fiat parayı elimine etmesi durumunda işe yarayacağını iddia eden teoriyi sorguladı. Aksi takdirde, halka faiz ödememek için dijital para birimlerini paraya çevirmeye devam edilecek.

Amamiya, ülkedeki nakit paranın hala popüler bir ödeme şekli olduğu için Japonya’daki fiat paranın ortadan kaldırılmasının merkez bankası olarak kendileri için bir seçenek olmadığına da vurgu yaptı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x