Yükleniyor...

Japonya Merkez Bankası, Dijital Yen için Harekete Geçti

Japonya Merkez Bankası, 2023 yılının başında dijital yen testini başlatacak.

japonya 2

Japonya Merkez Bankası, 2023 yılının başında dijital yen testini başlatacak.

Banka, bir CBDC testi için henüz ismi açıklanmamış birkaç finansal kurumla birlikte çalışacak. Testler, para yatırma ve çekme işlemleriyle internet testini kapsayacak.

Japonya Merkez Bankasından CBDC Testi

Japon gazetesi Nikkei’nin haberine göre merkez bankası, rakip ülkelerden geri kalmama amacıyla 2023 yılının başında CBDC testini başlatmayı planlıyor.

Ülkenin merkez bankası, dijital yenin resmi olarak kabul edilip edilmeyeceğine dair kararını 2026 yılında verecek.

Dünyanın sayılı ekonomileri, bir tür devlet destekli dijital para birimi geliştirmek için araştırmalarını sürdürüyor. Şu anda Çin ve Nijerya, bu aşamada en önde yer alan ülkeler arasında yer alıyor. İngiltere Merkez Bankası başkan yardımcısı Jon Cunliffe, geçtiğimiz gün yapmış olduğu açıklamada, bu testlerin başarısız olabileceğini ancak merkez bankalarının geniş çapta kullanılabilecek bir dijital ödeme varlığının kullanılıp kullanılamayacağından emin olmasının önem taşıdığını dile getirdi. Cunliffe, aksi takdirde bazı ticaret firmalarının önemli ödeme hizmetlerine hükmedebileceği ve kontrol edebileceği konusunda uyarılarda bulundu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner