Yükleniyor...

Japonya, Mt.Gox Faciasından Sonra Bitcoin’e Düzenleme Getirmeyi Düşünüyor

Mt.Gox’un kapanması, çoğu Bitcoin sever tarafından “Bitcoin’in önü açılmış oldu.” şeklinde yorumlanırken, Japonya bazlı exchange sitesinin kapanması ve binlerce kullanıcının Bitcoin hesaplarının kaybolması ile Japonya hükümeti, Bitcoin’i ciddiye almaya başladı

Mt.Gox’un kapanması, çoğu Bitcoin sever tarafından “Bitcoin’in önü açılmış oldu.” şeklinde yorumlanırken, Japonya bazlı exchange sitesinin kapanması ve binlerce kullanıcının Bitcoin hesaplarının kaybolması ile Japonya hükümeti, Bitcoin’i ciddiye almaya başladı. Raporlamalar, Japonya’nın ilk Bitcoin‘i tanıyan, düzenleme yapan ve vergilendiren ülke olması yönünde öneriler sunuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Asia Nikkei haberine göre, söylenenler doğruysa, Japonya Maliye Bakanlığı ve Vergi Kurumu; Bitcoin işlemlerini yönetmebilmek için yollar arıyor. (Geçtiğimiz günlerde İngilitere, Bitcoin’den vergi alınmayacağınız açıkladı.) Eğer bu düzenlemeler yapılacaksa, Bitcoin bir para biriminden çok; altın gibi bir emtia olarak tanınacak. Bu da demek oluyor ki, Bitcoin alım-satımından elde edilen Bitcoinlerden vergi alınacak.

Japonya’da atılan adımlar, ABD’deki gelişmelere tam anlamıyla zıt bir şekilde ilerliyor. Geçtiğimiz günlerde FED başkanı Janet Yellen’in yaptığı açıklamada, “FED, Bitcoin üzerinde düzenleme yapamaz, çünkü kriptoparalar bankacılık sisteminden ayrı bir oluşum.” dedi. Bu açıklamaya rağmen Yellen, Bitcoin’le ilgili kurumların ve olayların yakından takip edilmesini önerdi. Bu da ilerleyen zamanlarda kriptopara birimlerine bir düzenleme getirilebileceği anlamını taşıyor.


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x